Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 71-72: Επικός Σλούκας, πήρε πίσω το μπρέικ με ασύλληπτη βόμβα στο μηδέν

EUROLEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF /  -
EUROLEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / - EUROKINISSI SPORTS

Ο Κώστας Σλούκας τα έκανε όλα το βράδυ της Τετάρτης (3/5), έβαλε και το σουτ της χρονιάς για να νικήσει ο Ολυμπιακός την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (72-71) και να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague.

Μία μεγάλη σειρά, δύο σπουδαίες ομάδες, μπάσκετ νευρικό, αλλά υψηλού επιπέδου. Φενέρμπαχτσε και Ολυμπιακός έδωσαν τεράστια μάχη το βράδυ της Τετάρτης (3/5) στην Ulker Sports Arena, με τους Πειραιώτες να παίρνουν επική νίκη (72-71) για να κάνουν το 2-1 στη σειρά των playoffs της EuroLeague και να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στον στόχο του Final Four του Κάουνας.

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα που έβαλέ 25 πόντους, μαζί και το μεγάλο τρίποντο στο μηδέν, το μεγάλο σουτ που πάγωσε όλη την Κωνσταντινούπολη. Σπουδαίος και ο Σάσα Βεζένκοβ που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο στα δύσκολα, σε μία βραδιά που τα είχε όλα για τους Πειραιώτες, σε μία βραδιά που είχε σκαμπανεβάσματα από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο, ακριβώς όπως έλεγε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά από το πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Τάιλερ Ντόρσεϊ (21 πόντοι) και Τόνιε Τζεκίρι ήταν οι δύο που προκάλεσαν τα περισσότερα προβλήματα στον Ολυμπιακό, με τον Δημήτρη Ιτούδη να έχει έναν πολύ έντονο διάλογο με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στην τέταρτη περίοδο. Γενικώς τα νεύρα ήταν τεντωμένα και στους δύο οργανισμούς και στους δύο πάγκους, με τη σειρά να συνεχίζεται το βράδυ της Παρασκευής (5/5) και με την Φενέρμπαχτσε να βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο καθώς χρειάζεται 2/2 για να φτάσει στο Final Four.

Ο MVP

Τι ματς έκανε ο Κώστας Σλούκας, τι ματς! Άγριο θηρίο όσο βρισκόταν στον πάγκο, ανίκητος όσο βρισκόταν στο παρκέ. 25 πόντοι με απίθανο διάβασμα της αντίπαλης άμυνας, με καταπληκτικά ανάποδα λέι-απ, σπουδαίος και στο κομμάτι της δημιουργίας με τις "λόμπες" στους ψηλούς που έδειξαν ότι ακόμη και στα πιο δύσκολα, είναι ο παίκτης που καθαρίζει.

Ο αδύναμος κρίκος

Αυτή τη φορά, ο Μάρκο Γκούντουριτς δεν έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος είχε 1/6 σουτ σε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής, έβαλε το μεγάλο καλάθι για το 71-69 μετά από το λάθος του Γουόκαπ (που θα ήταν ξεκάθαρα ο μοιραίος σε περίπτωση ήττας του Ολυμπιακού), όμως συνολικά στο σαραντάλεπτο δεν προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό τους Πειραιώτες.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 1/5 τρίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, στο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από 32 σουτ, ωστόσο το 7-13 από τα λάθη του αντιπάλου εξηγούσε πολλά για το προβάδισμα των ερυθρόλευκων. Στο φινάλε της βραδιάς η Φενέρμπαχτσε είχε 42.9% στο δίποντο και 7/19 τρίποντα, την ώρα που οι Πειραιώτες "έκλεβαν" το παιχνίδι με το μόλις έκτο τους τρίποντο στον αγώνα. 5-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 11-18 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου.

Με την ατμόσφαιρα σε ασύλληπτα ντεσιμπέλ και με τους παίκτες να μην ακούν δύο σφυρίγματα των διαιτητών στα πρώτα λεπτά, η Φενέρμπαχτσε έψαξε τον Ντόρσεϊ κι ο Ολυμπιακός τον Φαλ. Ο ομογενής γκαρντ έβαλε τρίποντο και γκολ-φάουλ για το 11-5 στο 4', οι Πειραιώτες βρήκαν απαντήσεις για το 15-13, όμως το δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους (21-15) που ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Ο Μπαρτζώκας κράτησε Γουόκαπ, Παπανικολάου και Φαλ στο παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, άλλαξε πολύ γρήγορα τον Γάλλο σέντεργια να δει α) τον Μπλακ να έχει 0/2 εξ επαφής και β) τον Ντόρσεϊ να γράφει το 26-15 στο 12'. Και κάπου εκεί ο Σλούκας πήρε τη σκυτάλη για να μειώσει στους τρεις, πριν ο Πίτερς βάλει βολές για το 28-27 στο 15' που ουσιαστικά έσβησε το κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού. Το πρώτο προβάδισμα (29-28) ήρθε από επιθετικό ριμπάουντ του Παπανικολάου, το 33-38 το έγραψε ο Σλούκας με νέο μακρινό σουτ και στο ημίχρονο το κοινό στην Ulker Sports Arena είχε κάπως... παγώσει.

Τζεκίρι και Καλάθης (40-38) κάλυψαν το κακό ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός έμεινε με τρεις πόντους σε έξι λεπτά και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, τα νεύρα τέντωσαν επικίνδυνα με τον Παπανικολάου να προσπαθεί να ηρεμήσει τους πάντες. Ένα καλάθι του Τζεκίρι που έβαλε πλάτη τον Σλούκα (51-43 στο 28') ξεσήκωσε ακόμη περισσότερο το κοινό, οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με μόλις επτά πόντους, όμως δεν βρίσκονταν και τόσο μακριά.

Ένα καλό δίλεπτο σε άμυνα κι επίθεση είχε ανάγκη ο Ολυμπιακός, αλλά δεν το βρήκε ούτε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Μότλι έγραψε το 60-51 στο 33' και τότε ήρθε η αντεπίθεση. Μπλακ και ΜακΚίσικ μείωσαν στους τρεις (60-57 στο 35'), ο Βεζένκοβ έγραψε το 60-61 στο 36' και το γήπεδο ένιωσε ξανά τον φόβο που είχε νιώσει στη δεύτερη περίοδο. Ο Ντόρσεϊ με γκολ-φάουλ απάντησε στο τρίποντο του Βεζένκοβ (63-64), ο Καλάθης σκόραρε από τη γωνία για το 69-66 στο 1:43 κι ο Μπλακ αστόχησε σε βολές.

Στο 1:06 ο Χέιζ έβαλε εκπρόθεσμο τρίποντο για να προκύψει ένταση ανάμεσα σε Μπαρτζώκα και Ιτούδη, με τον Βεζένκοβ να βάζει τεράστιο τρίποντο για το 69-69 στα 48.8" και τη Φενέρμπαχτσε να καλεί timeout. Η Φενέρμπαχτσε σπατάλησε την επίθεσή της, όμως ένα λάθος του Γουόκαπ οδήγησε σε δίποντο του Γκούντουριτς για το 71-69 στα 3.8" και στο timeout του Μπαρτζώκα. Ο Γουόκαπ έκανε την επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Σλούκα και αυτός έβαλε το σουτ της χρονιάς για την απόδραση!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μπελόσεβιτς, Πέρεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 5 (4 ριμπάουντ) , Μπίρσεν (2 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/3 τρίποντα), Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ) , Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζεκίρι 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκούντουριτς 5 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντόρσεϊ 21 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθ) , Κάναν (2 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Σλούκας 25 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Βεζένκοβ 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Παπανικολάου 6 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Πίτερς 4 (3 ριμπάουντ) , Μπλακ 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κκεψίματα), ΜακΚίσικ 4 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/15 βολές, 34 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/38 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη