Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 71-75: Γερμανικός θρίαμβος από το -20

Ο Μπαρτέλ σουτάρει από τα πέντε μέτρα FENERBAHCE BEKO ISTANBUL / TWITTER

Η Μπάγερν γύρισε από το -20 του ημιχρόνου και πήρε τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε (75-71), η οποία κατέρρευσε στο δεύτερο μέρος. Καθοριστικός στο φινάλε ο Γουέιντ Μπάλντγουιν.

Για είκοσι λεπτά η Φενέρμπαχτσε έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Μπάγερν στο Ulker Sports Hall, δείχνοντας πως είναι έτοιμη για επιστροφή στις νίκες. Οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοβ χαλάρωσαν επικίνδυνα όμως, κι είδαν το +20 της ανάπαυλας να κάνει φτερά. Μαζί κι η νίκη, με την Μπάγερν να κάνει το διπλό (75-71), συνεχίζοντας να εντυπωσιάζει στην εκκίνηση της regular season.

Καθοριστικός αποδείχθηκε στο φινάλε της αναμέτρησης ο Γουέιντ Μπάλντγουιν, ο οποίος μπορεί να τελείωσε με 3/13 σουτ, αλλά το τελευταίο που έβαλε στο φινάλε ήταν αυτό που έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στη γερμανική ομάδα. Ειδικά από την στιγμή που στην αμέσως επόμενη φάση έκλεψε την μπάλα από τον Λορέντζο Μπράουν. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το δεύτερο σερί διπλό, μετά από αυτό που πήραν στο Τελ Αβίβ.

Στο πρώτο μισό, οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε ήταν εντυπωσιακοί. Με τον Νάντο Ντε Κολό να κάνει σμπαράλια τη γερμανική άμυνα, η διαφορά άνοιξε απότομα, έφτασε μέχρι το +20 (45-25) στο ημίχρονο. Σταδιακά όμως, η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Βελτίωσε αισθητά την άμυνά της, κι από την στιγμή που έβαλε μερικά εύκολα σουτ, βρήκε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση για να διεκδικήσει την ανατροπή.

Το -20 του ημιχρόνου έγινε -10 στο 30ο λεπτό, για να ακολουθήσει ακόμη πιο εντυπωσιακή προσπάθεια. Ο Τζέιλεν Ρέινολντς κέρδισε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι και οδήγησε την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να βρεθεί σε θέση οδηγού στην τελική ευθεία. Κι εκεί, δύο προσωπικές φάσεις (ένα καλάθι κι ένα κλέψιμο) από τον Γουέιντ Μπάλντγουιν έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς - Πέτεκ - Τσαρούχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25, 58-48, 71-75.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 18 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Πιερ 7, Μπαρτέλ 6, Βέσελι 25 (12/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Έντι (0/4 σουτ), Ντίξον 3 (1), Ουλανόβας 10 (2).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 7 (1/6 τρίποντα), Μπάλντγουιν 6 (3/13 σουτ, 4 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 17 (8/12 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Τόμας, Λούτσιτς 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντζέντοβιτς 10 (1), Αμέιζ, Τσίπσερ 2 (0/5 σουτ), Τζόνσον, Σίσκο 11 (3/4 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 4.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 19/34 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ (24+3), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 14/16 βολές, 40 ριμπάουντ (26+14), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η Φενέρμπαχτσε αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (22/10, 21:00) και η Μπάγερν υποδέχεται τον Ολυμπιακό (23/10, 21:30).

Photo Credits: Fenerbahce Beko Istanbul / Twitter