Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 82-75: Πήραν την 7η σερί νίκη και έπιασαν οκτάδα

Ο Νάντο Ντε Κολό στο ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ
Ο Νάντο Ντε Κολό στο ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ FENERBAHCE BEKO OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Φενέρμπαχτσε πήρε την 7η σερί νίκη της, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 82-75 και πλέον έπιασε οκτάδα (μαζί με την Εφές), έχοντας ως στόχο τα playoffs της EuroLeague (VIDEO).

Σε ένα πολύ καλό από άποψης ρυθμού παιχνίδι, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με ... και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της κατάταξης της EuroLeague, μαζί με την Αναντολού Εφές. Για τους νικητές, ο Γιαν Βέσελι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, αφού τελείωσε το ματς έχοντας 18 πόντους με 9/11 δίποντα 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Νάντο Ντε Κολό με 16 πόντους, 4/7 δίποντα, 3 ασίστ και 7 λάθη και Ντεσόν Πιέρ με 15 πόντους, 2/2 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως θα ήταν ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ συνεχώς, με τους φιλοξενούμενους όμως να βάζουν δύο τρίποντα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (με Ντόρσεϊ και Ζούσμαν) και να παίρνουν για πρώτη φορά στο ματς μία διαφορά έξι πόντων (15-21). Η Φενέρμπαχτσε παρόλα αυτά, κατάφερε με ένα αναπάντητο 13-0 σερί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά να προηγηθεί μετά από ώρα (30-21). Τα άστοχα σουτ έξω από την περίμετρο συνεχίστηκαν για την Μακάμπι, όμως με καλές άμυνες και συνεχόμενα καλάθια των Ντόρσεϊ και Μπέντερ, γύρισαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με την μικρότερη τιμή της διαφοράς (36-35).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε ψυχωμένη και με τον Γουίλμπεκιν (18 πόντους, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη) και Μπράιαντ να βάζουν δύσκολα σουτ, πήραν το προβάδισμα στο ματς. Όμως, τα έξι λάθη των φιλοξενούμενων μέσα σε λιγότερο από επτά αγωνιστικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύσκολες ατομικές προσπάθειες του Νάντο Ντε Κολό, έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους Τούρκους (57-50). Τα πράγματα παρέμειναν ίδια μέχρι την τέταρτη και τελευταία περίοδου, με την Μακάμπι να προσπαθεί να γυρίσει το ματς, όμως ο επιθετικός οίστρος των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. δεν έλεγε να σταματήσει και με τρίποντα των Γκούντουριτς και Πιέρ, πήραν για πρώτη φορά στο ματς μία διαφορά 11 πόντων (67-56). Το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και η Φενέρμπαχτσε έφυγε με την 12η νίκη για φέτος (82-75), πιάνοντας οκτάδα κατάταξη της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόζερ, Νέντοβιτς, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 36-35, 60-53, 82-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (6 ασίστ), Πέρεζ, Γκούντουριτς 11 (4 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 8, Ο'Κουίν, Ντε Κολό 16 (4/7 δίποντα, 3 ασίστ, 7 λάθη), Πιέρ 15 (4 ριμπάουντ), Βέσελι 18 (9/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4ασίστ), Έντι 3, Ντίξον, Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 18 (4/8 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 15 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Τζόουνς, Καλέιρο 2, Χάντερ 4, Ντόρσεϊ 9 (3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2/3 τρίποντα), Μπλέιζερ 3, Μπέντερ 7, Ζίζιτς 4, Ζούσμαν 5

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 24/33 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 7/11 βολές, 23 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 1 επιθετικό), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 15/31 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική της EuroLeague η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Χίμκι (28/1, 19:00), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα υποδεχθεί την Αναντολού Εφές λίγη ώρα αργότερα (28/1, 21:05).

Photo Credits: Fenerbahçe Beko Official Twitter Account