Φενέρμπαχτσε - Χίμκι 83-71: Κάλυψε με ομαδικότητα την απουσία του Ντε Κολό

Ο σέντερ της Φενέρμπαχτσε, Αχμέτ Ντουβερίογλου
Ο σέντερ της Φενέρμπαχτσε, Αχμέτ Ντουβερίογλου FENERBAHCE TWITTER

Ο Νάντο Ντε Κολό τραυματίστηκε στο 3', όμως η Φενέρμπαχτσε με ομαδική δουλειά και με εξαιρετική άμυνα στον Αλέξι Σβεντ πήρε τη νίκη επί της Χίμκι (83-71) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Δεν ήταν "εύκολο" ματς, καθώς η Χίμκι είναι ομάδα με αρκετό ταλέντο, οι οιωνοί δεν ήταν με το μέρος από τη στιγμή που ο Νάντο Ντε Κολό αποχώρησε με τραυματισμό στη γάμπα στο 3', όμως η Φενέρμπαχτσε στηρίχθηκε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) στην άμυνά της και επικράτησε των Ρώσων (83-71) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Ντάισον Πιερ, Αχμέτ Ντουβερίογλου και Λορέντζο Μπράουν βοήθησαν για να καλυφθεί το κενό που άφησε ο Γάλλος συμπαίκτης τους, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να ανεβαίνει στο 4-3 και εκείνη της Μόσχας να πέφτει στο 1-6. Αυτή η Χίμκι δεν μπορεί να διεκδικήσει θέση στην οκτάδα, ειδικά σε βραδιές που ο Αλέξι Σβεντ είναι τόσο κακός (9 πόντοι από 1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 31 λεπτά).

Με τους Βέσελι - Ντουβερίογλου μαζί στην αρχική πεντάδα, η Φενέρμπαχτσε ακούμπησε από νωρίς τη μπάλα στη ρακέτα και με 11 δίποντα για ένα τρίποντο κράτησε το προβάδισμα με το σκορ πάντως να μένει χαμηλά. Οι "παγίδες" στον Σβεντ λειτούργησαν, όμως ο ηγέτης της Χίμκι δεν φρέναρε, έβαλε μακρινό σουτ για το 13-16 όμως τα συνολικά οκτώ λάθη των Ρώσων στο πρώτο δεκάλεπτο τους ανάγκασαν να κυνηγούν στο τέλος της περιόδου (23-20). Ένα γρήγορο σερί 0-8, με τον Γερέμπκο να κάνει θραύση, έβαλε τη Χίμκι ξανά μπροστά (31-33) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που απάντησαν με ένα δικό τους 11-2 έως το 42-35 του ημιχρόνου.

Ένα άτσαλο φάουλ του Ντίξον στον Τίμα τραυμάτισε τον Λετονό στο 24' με το σκορ στο 50-41 για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία είχε τον έλεγχο του ματς, στηριζόταν πια στην άμυνά της, αλλά δεν είχε το περιφερειακό σουτ. Ο Βέσελι έγραψε από μέση απόσταση το 61-51 στο 28', ο Έντι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-55 και ο Σβεντ είχε χάσει πια τον ρυθμό και την ψυχραιμία του με αποτέλεσμα να μη βοηθά τους Ρώσους. Η Χίμκι προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και να μπει ξανά στο ματς, ο Μονρό πήρε προσπάθειες με πείσμα και μείωσε στους έξι (70-64 στο 34'), ο Μπέρτανς έβαλε ανοιχτό τρίποντο για το 70-67 στην επόμενη φάση και ο Μονρό έκανε βήματα στα 3:20 για να σκοτώσει την ομάδα του.

Ένα τρίποντο του Έντι (77-70) έκοψε τα πόδια της Χίμκι, με τον Αμερικανό να βάζει άλλο ένα μακρινό σουτ για το 80-70 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση, ανέβασε τη Φενέρ στο 4-3 και έριξε τους Μοσχοβίτες στο 1-6.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέστερμαν 3 (1), Μαχμούτογλου 4, Ντε Κολό 2, Πιερ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 4 (2/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Έντι 16 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντουβερίογλου 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 6

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 9 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), ΜακΚόλουμ (0/4 σουτ), Τίμα 8 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Καράσεφ 5, Ζαϊτσεφ, Μονρό 11 (2/5 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερέμπκο 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέρτανς 6 (2), Μίκι 19 (8/9 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 25/44 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 6/9 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα παίξει εκτός έδρας με τη Μπαρτσελόνα (12/11 στις 22:00), ενώ η Χίμκι θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (13/11 στις 17:30).