MUNDOBASKET 2023

Φανταστικός Μάρκανεν στην νίκη της Φινλανδίας επί της Εσθονίας

2022 AP PHOTO/PETR DAVID JOSEK

Στους 29 πόντους σε 28 λεπτά σταμάτησε ο Λάουρι Μάρκανεν, που έγραψε double-double στην νίκη της Φινλανδίας επί της Εσθονίας.

Σε καταπληκτική κατάσταση έδειξε ο Λάουρι Μάρκανεν, στην εντός έδρας νίκη της Φινλανδίας επί της Εσθονίας (86-80) στο δρόμο προς το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Ο αστέρας των Γιούτα Τζαζ έπαιξε 28 λεπτά για να σκοράρει 29 πόντους (8/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές), να μαζέψει 13 ριμπάουντ, να μοιράσει τρεις ασίστ, να κόψει ένα σουτ, να κερδίσει 9 φάουλ και να κάνει μόλις δύο λάθη.

Κορυφαίος των Εσθονών ήταν ο Χένρι Ντρεκ με 21 πόντους (5/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές). Η Φινλανδία βρίσκεται στο Group E του MundoBasket 2023, μαζί με την Γερμανία, την Αυστραλία και την Ιαπωνία.