NBA

Εξωγήινο ρεκόρ στην ιστορία του NBA από τον Κέβιν Λοβ

Ο Κέβιν Λαβ
Ο Κέβιν Λαβ PHOTO CREDITS: © 2019 RON SCHWANE / AP IMAGES

Απίστευτη εμφάνιση από τον Κέβιν Λοβ, που έβαλε 32 πόντους στους Μπακς σε 14:43. Ουδείς στην ιστορία του NBA έχει σκοράρει τόσο πολύ, σε διάστημα μικρότερο των 19 λεπτών!

Η εικόνα του Κέβιν Λοβ στην εντός έδρας αναμέτρηση των Καβαλίερς με τους Μπακς, ήταν μαγική. Η εμφάνισή του, επική. Ο πολύπειρος φόργουορντ έμεινε για μόλις 14:43 στο παρκέ, σε αυτό το διάστημα ωστόσο πρόλαβε να σκοράρει 32 πόντους από 2/5 δίποντα, 8/11 τρίποντα και 4/6 βολές, να μαζέψει 10 ριμπάουντ και να μοιράσει δύο ασίστ, χαρίζοντας ένα υπέροχο one man show στο κοινό του Κλίβελαντ που τον αποθέωσε με ένα ζεστό χειροκρότημα.

Ουδείς στην ιστορία του NBA έχει πετύχει περισσότερους πόντους σε διάστημα μικρότερο των 15 λεπτών. Σύμφωνα με το statmuse, ο Ερλ Μονρό είχε βάλει 25 στις 26 Μαρτίου του 1980 σε αγώνα των Νικς με τους Σέλτικς και ακόμα τρεις παίκτες είχαν πετύχει από 24. Το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι ουδείς έχει βάλει τόσους πόντους σε διάστημα μικρότερο των 19 λεπτών, με τον Λοβ να σπάει την επίδοση του Κέβιν Ντουράντ (30 πόντοι) σε αγώνα των Θάντερ με τους Γουόριορς στις 18 Δεκεμβρίου του 2014.

Για την ιστορία, ο Λοβ είχε πετύχει 34 πόντους σε μία περίοδο, σε νίκη των Καβαλίερς επί των Μπλέιζερς στις 24 Νοεμβρίου του 2016. Απλώς τότε είχε αγωνιστεί συνολικά 32 λεπτά και είχε σταματήσει στους 40 πόντους από 4/8 δίποντα, 8/12 τρίποντα και 8/8 βολές.