ΕΥΡΩΠΗ

European Challenger U20: Ήττα για την Εθνική, πρωτιά η Σλοβενία

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν απέφυγε την ήττα στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε στο European Challenger του Ηρακλείου.

Η Σλοβενία ήταν η ομάδα που νίκησε στην τελευταία αναμέτρηση του European Challenger Νέων Ανδρών που φιλοξενήθηκε στο Ηράκλειο, επικρατώντας 84-63 της Εθνικής και κατακτώντας την πρωτιά.

Τα καλά πρώτα λεπτά δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια για το σύνολο του Μάνου Μανουσέλη. Αν και μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, εξασφαλίζοντας εξ αρχής προβάδισμα (10-0, 16-7, 20-13), από τη δεύτερη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν άρδην.

Οι Σλοβένοι έγιναν πολύ πιο δυναμικοί και στις δύο άκρες του παρκέ, ήλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και κατάφεραν να προηγηθούν 33-25, φτάνοντας να ξεφύγουν με 9 στου δρόμου τα μισά. Τα λάθη ήταν πολλά για την Εθνική και αυτό βοηθούσε πολύ το αντίπαλο έργο.

Η Ελλάδα επιχείρησε να μείνει κοντά, παρόλα αυτά η Σλοβενία όχι μόνο διατήρησε τα ηνία, αλλά ξέφυγε με διψήφιες διαφορές, εξασφαλίζοντας από νωρίς μια νίκη που της χάρισε την τιμητική πρώτη θέση στη διοργάνωση.

Ας σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα δεν είχε τη βοήθεια του Κωνσταντίνου Ιατρίδη, ο οποίος υπέστη κάκωση στον πλάγιο συνδέσμου της πρώτης φάλαγγας μέσου δαχτύλου δεξιού χεριού στον αγώνα με το Ισραήλ.

Tα δεκάλεπτα: 20-13,28-37, 43-60, 63-84

Ελλάδα: Φίλλιος 1, Νετζήπογλου 5(1), Σωτηρίου 12(8ρ), Τόλιας, Τσάμης 2, Καλόγηρος, Καράμπελας 15(2), Κλωνάρας 3(8ρ), Νικολαΐδης 17(4/11τρ), Σιδηροηλίας 2, Τανούλης 6

Σλοβενία: Ράντοβιτς 15(2τρ, 10ρ), Σκούκα 9(1), Πρέπελιτς 11(1), Γκλας 14(2), Στάβροβ 12(3/7τρ), Ντούστσακ 9(14ασ), Σίκανιτς 9(2), Κμέτιτς 2, Γιούρκοβιτς 2, Τσόποτ1, Σμρέκαρ

ΜVP του τουρνουά αναδείχθηκε ο Γκρέγκορ Γκλας της Σλοβενίας.