EuroLeague - Ολυμπιακός: Τα σενάρια για 2η, 3η και 4η θέση στην κανονική περίοδο

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ INTIME

Δείτε τι χρειάζεται ο Ολυμπιακός για την δεύτερη και την τρίτη θέση, αλλά και πως μπορεί να πέσει μέχρι την τέταρτη εν όψει των playoffs της EuroLeague.

Μία στροφή έμεινε στον Ολυμπιακό για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο της EuroLeague, ένας αγώνας, αυτός απέναντι στη Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το βράδυ της Παρασκευής (1/4 στις 21:00). Σαράντα λεπτά για να τελειώσουν οι Πειραιώτες την πορεία τους πριν από τα playoffs, με την δεύτερη, την τρίτη και την τέταρτη θέση να είναι ακόμη ανοιχτές.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπορεί να πάει πιο ψηλά από την δεύτερη και πιο χαμηλά από την τέταρτη, έχει το πλεονέκτημα της έδρας και ελπίζει για το καλύτερο πλασάρισμα εν όψει των αγώνων για την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου (19-21/5). Μετά από την επικράτηση της Αρμάνι Μιλάνο επί της Μπάγερν Μονάχου, τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα.

Για να τερματίσει δεύτερος θέλει: Νίκη επί της Μπαρτσελόνα για να ανέβει στο 19-9, δύο ήττες της Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός με τον Παναθηναϊκό και εντός με την Μπάγερν Μονάχου) και μία ήττα της Αρμάνι Μιλάνο (εντός με Μονακό, εκτός με Βιλερμπάν). Με ήττα από τους Καταλανούς, η δεύτερη θέση δεν είναι εφικτή.

Για να τερματίσει τρίτος θέλει: Νίκη επί της Μπαρτσελόνα και μία ήττα της Αρμάνι Μιλάνο (εντός με Μονακό, εκτός με Βιλερμπάν). Με ήττα απέναντι στους Καταλανούς, οι Πειραιώτες χρειάζονται δύο ήττες των Ιταλών για να υπερτερούν στην ισοβαθμία στις δύο νίκες, καθώς τους έχουν κερδίσει εντός κι εκτός έδρας.

Για να τερματίσει τέταρτος: Θα πρέπει να κάνει η Μιλάνο το 2/2 απέναντι σε Μονακό (εντός) και Βιλερμπάν (εκτός), αν αυτός κερδίσει τη Μπαρτσελόνα. Αν χάσει, οι Ιταλοί χρειάζονται μία νίκη για να ανέβουν στις 19 και να αποφύγουν την ισοβαθμία.