EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Βέλγιο - Γεωργία 79-76: Ο Ταμπού εκτέλεσε την ομάδα του Ζούρου στην παράταση

Ο Τζόναθαν Ταμπού
Ο Τζόναθαν Ταμπού FIBA

Απίστευτο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στο Βέλγιο και την Γεωργία του Ηλία Ζούρου για την 1η αγωνιστική του EuroBasket 2022, με τον Τζόναθαν Ταμπού να δίνει στο τέλος την νίκη στους Βέλγους με 79-76 στην παράταση. Μοιραίος ο Σανάτζε, αποχώρησε τραυματίας ο Μπιτάτζε για τους Γεωργιανούς.

Ο Τζόναθαν Ταμπού σιώπησε τους Γεωργιανούς. Ο Βέλγος γκαρντ υπέγραψε την νίκη των Βέλγων με 79-76 στην παράταση επί της οικοδέσποινας Γεωργίας του Ηλία Ζούρου στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022, έπειτα από ένα τρομερό αγώνα. Η Γεωργία - που έχασε με τραυματισμό του Γκόγκα Μπιτάτζε - είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Ντούντα Σανάτζε στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Οι Ταμπού και Ζαν-Μαρκ Μουέμα είχαν από 14 πόντους για τους νικητές, με τον Μπακό να προσθέτει 11 πόντους. Για τους Γεωργιανούς, ο Σάντρο Μαμουκελασβίλι είχε 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Θαντ ΜακΦάντεν 17 πόντους και ο Μπιτάτζε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε... ράθυμα. Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς αγχωμένες, σκοράροντας με το σταγονόμετρο πηγαίνοντας πόντο-πόντο. Αυτό άλλαξε στο τέλος της πρώτης περιόδου όμως, όταν το Βέλγιο κατάφερε χάρη σε σερί 7-0 να ξεφύγει με 16-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βέλγοι ξέφυγαν με 27-15 χάρη σε ένα σερί 9-0, παίρνοντας καλή απόσταση. Οι Γεωργιανοί ωστόσο αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 38-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Βέλγοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι κα ξέφυγαν με 48-36. Πάλι όμως οι Γεωργιανοί μείωσαν (48-42), με το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει το Βέλγιο να προηγείται με 58-51.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Βέλγοι ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +10 (61-51) δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Η Γεωργία ωστόσο απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 16-1, ξεφεύγοντας με 62-67, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι, που πλέον ήταν ντέρμπι.

Όπως αποδείχθηκε, είχε δρόμο ακόμα, αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στα 40 λεπτά, παρά οδηγήθηκαν στην παράταση με το σκορ στο 70-70. Μοιραίοι σε εκείνο το σημείο του αγώνα ήταν οι Λεκόμτ (αστόχησε σε 2 βολές με το σκορ στο 70-70) και ακολούθως ο Ομπασοχάν, που αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Η Γεωργία ωστόσο είχε να διαχειριστεί την απώλεια του Μπιτάτζε, ο οποίος γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στην παράταση, κάθε καλάθι έμπαινε πλέον με αίμα. Στο τέλος όμως μίλησε ο Ταμπού και με ένα τεράστιο τρίποντο έκανε το 79-76, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφούο Σανάτζε αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Γεωργιανών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 38-32, 58-51, 70-70, 79-76

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργια): Λεκόμτ 10 (5 ασίστ), Μουέμα 14 (4), Ταμπού 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζιλέ 6 (3), Ντε Ζέου 8 (2), Τούμπα 1, Βάντουιν 6 (1), Λίμπερτ, Μπακό 11 (6 ριμπάουντ), Ομπασοχάν 9 (3/11 σουτ)

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Αντρονικασβίλι 5, Μαμουκελασβίλι 18 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζιντσαράντζε 4, Μπουρτζανάτζε 6, Τσιντσάντζε 3 (1), Σερμαντίνι 4, Σανάτζε 5 (1/6 τρίποντα), ΜακΦάντεν 17 (4/10 τρίποντα), Μπεκάουρι, Μπιτάτζε 14 (9 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Βελγίου: 14/34 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 15/24 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Γεωργίας: 17/30 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 18/26 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 6 κοψίματα