EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Τουρκία - Μαυροβούνιο 72-68: Νίκη θρίλερ με Λάρκιν, Οσμάν και clutch Κορκμάζ

FIBA

Η Τουρκία τα... χρειάστηκε στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022 κόντρα στο Μαυροβούνιο, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει μία οριακή νίκη με 72-68

Η Τουρκία έφτασε μία ανάσα από το να ξεκινήσει στραβά το EuroBasket 2022. Τελικά, έστω και με την ψυχή στο στόμα πήρε την νίκη με 72-68 επί του Μαυροβουνίου για την 1η αγωνιστική του Α' Ομίλου.

Ο Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους και ο Τσέντι Οσμάν με 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, με τον Φουρκάν Κορκμάζ όμως να είναι στο τέλος αυτός που έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά, αφού σημείωσε τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο. Αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους Μαυροβούνιους να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 14-18.

Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε στο +7 (18-25). Κάπου εκεί όμως οι Τούρκοι άρχισαν να συνέρχονται και χάρη σε ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 26-25. Αυτή όμως αποδείχθηκε μόνο η αρχή, με την ομάδα του Αταμάν να κλείνει το πρώτο ημίχροον με ένα σερί 12-0, ξεφεύγοντας με 41-31 χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Λάρκιν.

Στην τρίτη περίοδο τα δεδομένα άλλαξαν. Η άμυνα των Μαυροβούνιων κράτησε 3.5 λεπτά χωρίς καλάθι τους Τούρκους και με τον Ντούμπλιεβιτς μπροστάρη (12 πόντοι στην 3η περίοδο) μείωσαν αρχικά σε 41-39, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 44-47. Στο τέλος ωστόσο η Τουρκία κατάφερε να πάει στην τέταρτη περίοδο προηγούμενη με 53-51.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι οι Μαυροβούνιοι να ξεφύγουν με 61-66 χάρη σε ένα σερί 8-0. Οι Τούρκοι ωστόσο αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασαν μπροστά με 69-68 χάρη σε καλάθι του Κορκμάζ με 24 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Στην κρίσιμη τελευταία επίθεση για το Μαυροβούνιο αστόχησε ο Μιχαΐλοβιτς, με τον Κορκμάζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 41-31, 53-51, 72-68