EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Σλοβενία - Λιθουανία 92-85: Σούπερ Τόμπι, καθάρισε και για τον άστοχο - αλλά "διπλό" - Ντόντσιτς

FIBA

Σε ένα ματς-διαφήμιση η Σλοβενία επιβλήθηκε με 92-85 της Λιθουανίας για την πρώτη αγωνιστική του Β' Ομίλου EuroBasket 2022, ξεκινώντας ιδανικά στον θεσμό. Τρομερός ο Μάικ Τόμπι, εξαιρετικός ο Ντράγκιτς, double-double ο άστοχος Ντόντσιτς.

Η Σλοβενία έχει γενικά τον τρόπο της με την Λιθουανία. Πέρυσι οι Σλοβένοι πέταξαν τους Λιθουανούς εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, νικώντας τους μέσα στο Κάουνας. Σχεδόν 14 μήνες αργότερα, ο Λούκα Ντόντσιτς και η παρέα του υπέταξαν την "Λιέτουβα" με 92-85 στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022 για τον Β' Όμιλο, ξεκινώντας εξαιρετικά στην διοργάνωση.

Ο Μάικ Τόμπι με 24 πόντους με 10/12 δίποντα και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γκόραν Ντράγκιτς να προσθέτει 19 πόντους, σε μία βραδιά που ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε στους 14 πόντους με 4/14 σουτ, αλλά είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Λιθουανούς, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 19 πόντους, ο (παίκτης του Παναθηναϊκού) Μάριους Γκριγκόνις 18 πόντους και ο Λούκας Λεκαβίτσιους 10 πόντους. Ο Ντομάντας Σαμπόνις έμεινε στους 10 πόντους με 4/10 σουτ, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 9 πόντους με 4/10 σουτ και 12 ριμπάουντ.

Οι Σλοβένοι μπήκαν με φόρα στο ματς και με τον Ντόντσιτς να μοιράζει ασίστ ξέφυγαν με 9-4 και 12-6, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα. Αποδείχθηκε ότι αυτό ήταν η αρχή ενός τρομερά παραγωγικού δεκαλέπτου - και για τις δύο ομάδες - που σκόραραν με τρομερή άνεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 27-27.

Στην δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο με τους Σλοβένους να ξεφεύγουν με 37-31 και 41-34. Σταδιακά όμως τα σουτ των Σλοβένων δεν έμπαιναν, των Λιθουανών... έμπαιναν και το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία, με την Σλοβενία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-48.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρηκε τους Λιθουανούς να περνούν μπροστά με 51-53 με ένα γρήγορο σερί 5-0. Οι Σλοβένοι κατάφεραν ωστόσο πάλι να πάρουν το πάνω χέρι και να ξεφύγουν με 62-57, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 69-67.

Στην τέταρτη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε. Οι άμυνες πλέον είχαν σφίξει, με την Λιθουανία να καταφέρνει χάρη σε συνεχόμενα καλάθια να φτάσει στο +5 (73-78). Κάπου εκεί όμως ξύπνησε η Σλοβενία και με τους Τόμπι και Ντράγκιτς να βάζουν μεγάλα σουτ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-3, ξεφεύγοντας με 88-81. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τους Σλοβένους να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 51-48, 69-67, 92-85

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Γ. Ντράγκιτς 19 (3/4 τρίποντα), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Μούριτς 2, Τόμπι 24 (10/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Ντίμεκ 4, Ζ. Ντράγκιτς 1, Τσάντσαρ 11 (2), Ντόντσιτς 14 (4/14 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 8 (1), Σαμπόνις 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Βαλαντσιούνας 9 (4/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 19 (3), Γκιεντράιτις 5 (1), Γκριγκόνις 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Λεκαβίτσιους 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους

Τα ομαδικά στατιστικά της Σλοβενίας: 26/41 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 10/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας: 24/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 13/20 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.