EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Λιθουανία - Γερμανία 107-109: Άτρωτοι μετά από ασύλληπτο ματς δύο παρατάσεων

Ο Ντάνιελ Τάιςλ πανηγυρίζει στη διάρκεια του αγώνα με τη Λιθουανία
Ο Ντάνιελ Τάιςλ πανηγυρίζει στη διάρκεια του αγώνα με τη Λιθουανία FIBA

Σε ένα συγκλονιστικό και δραματικό ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση η Γερμανία έφυγε άτρωτη και επικράτησε της μαχητικής Λιθουανίας με 109-107 για τον Β' όμιλο του EuroBasket στην Κολωνία. Σπουδαία εμφάνιση από Βάγκνερ και Βαλαντσιούνας.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι στον όμιλο του "θανάτου" στην Κολωνία, Γερμανία και Λιθουανία εντυπωσίασαν τον κόσμο και πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στο μπασκετικό κοινό. Το ματς ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στην δεύτερη παράταση υπέρ της Γερμανίας η οποία επικράτησε της Λιθουανίας με 109-107 και παρέμεινε αήττητη στον όμιλό της στο EuroBasket.

Από την άλλη η Λιθουανία έχασε για ακόμα μία φορά ένα μεγάλο ντέρμπι, όπως και αυτό κόντρα στην Γαλλία και πλέον βρίσκεται στο 0-3 δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο τη θέση της.

Κορυφαίος σκόρερ για τους Γερμανούς ήταν ο Φρανζ Βάγκνερ που βγήκε μπροστά με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σρούντερ είχε 25 πόντους με 8 ασίστ και ο Λο 21 με 4/8 τρίποντα. Από την άλλη για την Λιθουανία ο Βαλαντσιούνας είχε 34 πόντους με 10/14 δίποντα και 14 ριμπάουντ και ο Μάριους Γκριγκόνις 17 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με τον Μάριους Γκριγκόνις να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του από το προηγούμενο ντέρμπι κόντρα στην Γαλλία, το πρώτο μισό του αγώνα ήταν μία καθαρή μάχη ανάμεσα στον Φρανζ Βάγκνερ και τους Κουζμίνσκας- Βαλαντσιούνας. Οι δύο παίκτες της Λιθουανίας είχαν 11 και 13 πόντους αντίστοιχα την ώρα που ο Βάγκνερ ήταν σε τρομερή κατάσταση στην επίθεση με 18 πόντους, γεγονός που έφερε τους γηπεδούχους Γερμανούς μπροστά στο σκορ διαφορά πέντε πόντων.

Οι Λιθουανοί ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο μισό, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πήρε την υπόθεση πάνω του και έφερε το ματς στην ισορροπία λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Λο έβαλε μεγάλο τρίποντο για την Γερμανία και ο Γιοκουμπάιτις μείωσε στον πόντο στο φινάλε.

Το ντέρμπι κράτησε και στην τελευταία περίοδο με την Γερμανία να πατάει λίγο γκάζι περίπου στα μισά της και να αποσπάται με τέσσερις πόντους (76-72). Οι Λιθουανοί δεν το παράτησαν στιγμή, ο Βαλαντσιούνας μείωσε στους 2 στα 42'' (89-87) και ισοφάρισε στους 89 στα 7'' για το τέλος του ματς.

Στην παράταση οι Λιθουανοί μπήκαν αποφασισμένοι, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους. Με την δύναμη του κόσμου τους οι Γερμανοί μείωσαν στους δύο σε ένα ματς ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν, ο Γκριγκόνις έκανε επιθετικό φάουλ στον Γκιφάι στα 6.2'' για τη λήξη. Η Γερμανική επίθεση δεν βγήκε και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί οι Γερμανοί είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και παρά το γεγονός πως έχασαν και τον Τίμαν με 5 φάουλ (μετά από τον Τάις) πήραν προβάδισμα. Ο Λο πλήγωσε τους Λιθουανούς με τρίποντο για το 109-104 και έβαλε τις βάσεις για την νίκη η οποία ήρθε μετά από άστοχο λιθουανικό σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 41-46, 65-66, 89-89(κ.α), 96-96 (παρ), 107-109

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπρασντέικις 12 (2), Μπουτκεβίτσιους 6, Εκόδας 3, Γκιεντράιτις, Γκριγκόνις 17 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 7 (2/4 δίποντα), Κουζμίνσκας 11 (2), Λεκαβίτσιους 4, Σαμπόνις 13 (4/9 δίποντα), Βαλαντσιούνας 34 (10/14 δίποντα, 14/17 βολές, 14 ριμπάουντ), Ζουκάουσκας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 4, Λο 21 (3./5 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Ομπστ 9 (2), Σρούντερ 25 (8/17 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 8 ασίστ), Τάις 11 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τίμαν 2, Φόγκτμαν 3 (7 ριμπάουντ), Βάγκνερ 32 (8/13 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Βάιλερ-Μπαμπ 2, Μπότερμαν

Ομαδικά στατιστικά - Λιθουανία: 29/53 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 28/35 βολές, 50 ριμπάουντ (34+16), 20 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Γερμανία: 29/51 δίποντα, 13/39 τρίποντα, 12/15 βολές, 42 ριμπάουντ (28+14), 15 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες