EUROBASKET 2022

EuroBasket 2022, Ισραήλ - Φινλανδία 89-87: Ο Αβντίγια νίκησε τον Μάρκανεν σε συγκλονιστική μάχη που κρίθηκε στην παράταση

FIBA

Έπειτα από ένα σπουδαίο ματς με αρκετές εναλλαγές στο σκορ το Ισραήλ πήρε συγκλονιστική νίκη στην παράταση επί της Φινλανδίας με 89-87 στην πρεμιέρα της στον 4ο όμιλο του EuroBasket 2022, με τον Ντένι Αβντίγια να κερδίσει τον εκπληκτικό Λάουρι Μάρκανεν.

Με το δεξί και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο μπήκε στο EuroBasket 2022 το Ισραήλ που κέρδισε τη Φινλανδία στην παράταση με 89-87 στο πρώτο της παιχνίδι στον 4ο όμιλο. Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως έφεραν το ματς στα ίσα στο ημίχρονο και πήραν προβάδισμα από τα μισά της τρίτης περιόδου. Η αντίδραση της Φινλανδίας ήρθε στην τέταρτη περίοδο εκεί όπου συνήλθε από το αρχικό μπλακ άουτ και ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Ισραηλινοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τρίποντο του Ντένι Αβντίγια έκαναν το 79-79 και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι Ισραηλινοί είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, πήραν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων το οποίο όμως καλύφθηκε από την Φινλανδία. Ο Αβντίγια βγήκε μπροστά για την ομάδα του, βρήκε μεγάλα και πολύτιμα καλάθια και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στο Ισραήλ στην πρεμιέρα τους στα γήπεδα της Πράγας.

Παρά τους 17 πόντους του Μάρκανεν (νέου παίκτη των Τζαζ) στο πρώτο μισό, η Φινλανδία έπαθε μπλακ άουτ, έχασε τον ρυθμό της και υπέπεσε σε μία ήττα που θεωρητικά μέχρι το ημίχρονο δεν φάνταζε πιθανή. Ο σταρ της Φινλανδίας ωστόσο έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι τελειώνοντας το ματς με double-double έχοντας 33 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τους Ισραηλινούς ήταν ο Ντένι Αβντίγια με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ σημειώνοντας double-double, ενώ ο Λέβι είχε 10 πόντους (όσους είχε και ο Πνίνι), ενώ ο Γκινατ είχε 13 με 5/9 δίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79 (κ.α), 89-87

ΙΣΡΑΗΛ (Γκούντες): Αβντίγια 23 (4/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Μπλατ 8 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Κοέν 9 (1), Γκινατ 13 (5/9 δίποντα), Λέβι 10 (4/8 δίποντα), Μαντάρ, Μέκελ 6 (4 ασίστ), Μένκο 8, Πνίνι 10 (2), Σόρκιν, Ζούσμαν 2

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τουόβι): Χουφ 2, Γιάντουνεν 4 (7 ριμπάουντ), Κάντονεν 3, Κόπονεν 7 (1), Λιτλ, Μάντσεν 13 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μάρκανεν 33 (5/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαξχουνι 11 (4/8 δίποντα), Πάλμι 3, Σάλιν 6, Βάλτονεν 5

Ομαδικά στατιστικά Ισραήλ: 20/45 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 19/26 βολές, 44 ριμπάουντ (25+19), 26 ασίστ, 9 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά- Φινλανδία: 16/36 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 19/20 βολές, 50 ριμπάουντ (35+15), 21 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες