EUROCHALLENGE

"Έσπασε το ρόδι"

Ρίνγκστρομ

Την πρώτη του νίκη στη φάση των ομίλων του Eurocup, πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 80-76, της Λαπεενράντα

Παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα, η Λαπεενράντα επέβαλε τον ρυθμό της στη συνέχεια και διατήρησε το προβάδισμά της, ως το τέλος της περιόδου, χάρη στην καλή απόδοση των Χάρις και Χένινγκ. Παρά τις προσπάθειες του Βεργίνη, η διαφορά όλο και αυξανόταν για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 23-32.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο "Δικέφαλος" επιχείρησε να κάνει την αντεπίθεσή του και κατάφερε στα μισά της περιόδου να πλησιάσει στον πόντο (34-35), με βολές του Ρόου και στη συνέχεια να ισοφαρίσει με τον Γκιλέσπι (37-37) και να προηγηθεί με 38-37. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι, επέστρεψαν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-50.

Το τρίτο δεκάλεπτο, άνηκε στην ελληνική ομάδα που παρότι έχανε στο μεγαλύτερο μέρος, με ηγέτες τους Κουτλουάι και Ντιαρά, ανέκτησε το προβάδισμα, πέρασε με 57-49 και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 69-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσο κι αν προσπάθησε η Λαπεενράντα, δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και ηττήθηκε φυσιολογικά, με 80-76, από τους παίκτες του Φλεβαράκη, που αποκόμισαν μία ψυχολογική τόνωση ενόψει συνέχειας, παρά το γεγονός ότι ήδη έχουν αποκλειστεί από την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 46-50, 69-62, 80-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ρίνγκστρομ 5, Γκιλέσπι 4, Βεργίνης 13, Ντιαρά 13, Ξανθόπουλος 8, Κουτλουάι 15, Ρόου 7, Κούβελας 5, Τσιάκος 10, Γιαννόπουλος

Λαπεενράντα: Βαντσόκι, Χάλικ, Χάρις 11, Ρίιχελα 7, Κούλα 7, Στεν 7, Ουλάντερ 8, Βιρτάνεν 14, Χένινγκ 22