Ερυθρός Αστέρας - Βαλένθια 76-73: Ο Λόιντ πλήγωσε την πρώην ομάδα του

Ο Τζόρνταν Λόιντ με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα σε αγώνα για την ABA Liga
Ο Τζόρνταν Λόιντ με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα FMP / ABA LIGA

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε εντός έδρας της Βαλένθια (76-73) και έπιασε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στις πέντε νίκες.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατέβασε τον ρυθμό τόσο όσο χρειαζόταν για να έχει το πάνω χέρι και, εν τέλει, να πάρει τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια (76-73) για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague. Οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου δεν την πάτησαν όπως αυτοί της Αθήνας, πριν από δύο βράδια, έπαιξαν σπουδαία άμυνα και με τον Τζόρνταν Λόιντ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' μέρος, έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Βαλένθια ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στο ΣΕΦ, με μπροστάρη τον Λουί Λαμπεϊρί για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, ούσα μπροστά στο σκορ (22-24). Σταδιακά όμως, τα ποσοστά των φιλοξενούμενων άρχισαν να φθίνουν, την ώρα που εκείνα των γηπεδούχων βελτιώνονταν. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς πήραν γρήγορα το προβάδισμα και κατάφεραν να το πάνε κοντά στους δέκα πόντους (45-36) μέχρι την ανάπαυλα, με όλους όσοι πάτησαν το παρκέ στο πρώτο μέρος (δέκα παίκτες) να σκοράρουν εντός παιδιάς. Με 16/23 δίποντα και 13 ασίστ μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει τον τρόπο να καμουφλάρουν την περιφερειακή αστοχία (3/11 τρίποντα), την ώρα που η Βαλένθια είχε 2/9 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα.

Στο δεύτερο μέρος, ήρθε η ισπανική αντίδραση. Οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου βρήκαν επιθετικές λύσεις, την ώρα που περιόρισαν αισθητά τα ατού του Ερυθρού Αστέρα. Σε τέτοιο βαθμό, που μόνο ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ ήταν συνεπής απειλή για την άμυνά τους. Πολύ γρήγορα, η Βαλένθια έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (57-57 στο 30'), με το τέταρτο δεκάλεπτο να εξελίσσεται σε σκληρό μπρα ντε φερ.

Την πιο κρίσιμη στιγμή, ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν αυτός που έκανε ένα βήμα μπροστά. Ο εκρηκτικός περιφερειακός ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ερυθρού Αστέρα που έβρισκε τον στόχο από το 33' μέχρι το 37', έφτανε όμως για να φέρει την ομάδα του στο +3 (74-71) με 1'40'' για το τέλος. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά των τριών πόντων, ο Κλέμεν Πρέπελιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγο πριν από το φινάλε, έκανε όμως το λάθος (έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στα 8'') και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Κοβάλσκι, Μπάλακ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 45-36, 57-57, 76-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο'Μπράιαντ 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (2/7 σουτ, 4/5 βολές), Λόιντ 20 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Ουσκόσκοβιτς 2 (1/4 σουτ), Νταβίντοβατς 8 (0/3 τρίποντα), Λάζιτς 3, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς 2, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 6 (5 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 15 (3/7 τρίποντα), Πουέρτο 5 (1), Λαμπεϊρί 15 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βαν Ρόσομ, Τόμπεϊ 11, Κάλινιτς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 5 (2/7 σουτ, 1/4 βολές, 4 ασίστ), Βίβες 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σαν Εμτέριο 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 5 (0/4 τρίποντα), Χέρανσον 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 25/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 5/6 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Βαλένθια: 16/26 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 14/20 βολές, 28 ριμπάουντ (18+10), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Ερυθρό Αστέρα ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ζενίτ (22/12, 19:00), ενώ για τη Βαλένθια η εντός έδρας μονομαχία με τη Χίμκι (23/12, 22:00).

Photo Credits: Eurokinissi