Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ 67-73: Πήρε το διπλό και βγήκε αλώβητη από το Αλεξάντερ Νίκολιτς

Ο Φακούντο Καμπάσο με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης
Ο Φακούντο Καμπάσο EUROKINISSI

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα κατάφερε έστω και δύσκολα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να γλιτώσει, με αποτέλεσμα να έρθει η πέμπτη ήττα στη διοργάνωση με 73-67.

Ο Ερυθρός όσο και αν το πάλεψε δεν κατάφερε να τη γλιτώσει και στο τέλος η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 73-67, φτάνοντα στο 4-4 στην κανονική διάρκεια της EuroLeague 2020-21.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τους Λάνγκστον Χολ και Τζόρνταν Λόιντ να είναι αρκετά εύστοχοι από την περίμετρο και να δίνουν για πρώτη φορά ένα προβάδισμα με +11 (16-5) στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά. Η Ρεάλ κατάφερε να αντιδράσει και να τρέξει ένα 9-0 σερί, κυρίως με σουτ του Κάρολ και Τόμπκινς, παρόλα αυτά όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ερυθρός, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Λόιντ να κερδίζει καλάθι και φάουλ, να φτάνει ήδη τους 10 πόντους και να στέλνει τη διαφορά στο +8 και πάλι. Η Ρεάλ έδειχνε να μην είναι στην καλύτερή της βραδιά έξω από την περίμετρο (4/14, έως εκείνο το σημείο), με τον Τζέισι Κάρολ, να είναι παρόλα αυτά... λίρα εκατό για τους Μαδριλένους. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-36.

Η "Βασίλισσα" μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα 7-0 σερί με τρίποντο του Ράντολφ, κάρφωμα του Ταβάρες και καλάθι του Γιουλ, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (43-42). Το ματς έγινε ντέρμπι, οι Μαδριλένοι έφτιαξαν το ποσοστό τους έξω από τα 6,75 και με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να δυναμώσει κι άλλο την άμυνά του, βρήκε μερικά εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς με τον Νταβίντοβατς και Γουόλντεν και πήρε μάλιστα προβάδισμα μετά από ώρα (65-64).

Η Ρεάλ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με τις κακές επιλογές του Ερυθρού Αστέρα στο τέλος, βγήκε αλώβητη από την Αλεξάντερ Νίκολιτς Αρένα, επικρατώντας με 67-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μόγκουλκοτς, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 42-36, 53-59, 67-73

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι, Ο' Μπράιαντ 7, Χολ 2, Γουόλντεν 16 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λόιντ 22 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς, Ριθ 4 (1), Ριθ, Ντόμπριτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα, Κούζμιτς 6, Τέρι 4 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ (Λάσο): Ράντολφ 13 (3/4 τρίποντα), Φερνάντεθ 6, Αμπάλντε 3, Καμπάσο 8 (1/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Λαπροβίτολα, Αλοθέν, Ντεκ 3, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 9 (2/3 τρίποντα), Ταβάρες 4 (6ριμπάουντ), Γιουλ 9, Τόμπκινς 14 (6)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/39 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 11/18 δίποντα, 14/39 τρίποντα, 9/12 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΕρυθρόςΑστέρας θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι Μιλάνο (18/11, 21:45), ενώ η ΡεάλΜαδρίτης θα υποδεχθεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ λίγο νωρίτερα την ίδια ημέρα (18/11,19:30)