ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 90-73: AIR Τζόρνταν (Λόιντ)

Ο Τζόρνταν Λόιντ έδωσε ρεσιτάλ κι ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε τη Μπασκόνια (90-73) για τη δεύτερη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21.

Εντυπωσιακός στη δεύτερη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21, ο Ερυθρός Αστέρας διέλυσε τη Μπασκόνια στην Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ του Βελιγραδίου (90-73) με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει πράγματα και θαύματα και να κουβαλά την ομάδα του στη νίκη.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν μια ομάδα μόνος του στο κομμάτι του σκοραρίσματος, πέτυχε 30 πόντους από 3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 9/9 βολές, μάζεψε έξι ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες, δεν έκανε λάθος, κέρδισε πέντε φάουλ, συγκέντρωσε 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και όλα αυτά σε 25 λεπτά συμμετοχής. Με 13/25 τρίποντα έκλεισαν το ματς οι Σέρβοι, με 11 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Λάνγκστον Χολ, άγγιξε το double-double (8 πόντοι-8 ριμπάουντ) ο Όγκνιεν Κούζμιτς.

Καλύτερος στο ξεκίνημα, ο Αστέρας έχτισε προβάδισμα πέντε πόντων (16-11) με τους Γουόλντεν - Ριθ, πριν ο Ντόμπριτς βάλει τρίποντο για το 19-11 και η πρώτη περίοδος κλείσει στο 23-16. Οι Σέρβοι κράτησαν τους αντιπάλους τους σε χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο, εκείνοι είχαν 50% από τα 6μ.75 και ένα μακρινό σουτ του Χολ τους έδωσε αέρα επτά πόντων (36-29) με το 36-31 του ημιχρόνου να δίνει τον τίτλο του φαβορί στους γηπεδούχους.

Ένα γρήγορο 11-2 σε δυόμισι λεπτά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έγραψε το 47-33, με τη Μπασκόνια να κάνει λάθη, να μην έχει καλή κυκλοφορία, να μην είναι αποτελεσματική ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Λόιντ και Σιμόνοβιτς κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (53-38) και ο Λόιντ με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα καθάρισε το ματς, με τους Βάσκους να μην έχουν δυνάμεις για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ντιφάλα, Κονσταντίνοβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 36-31, 65-49, 90-73

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Χολ 7 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ασίστ), Γουόλντεν 9 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόιντ 30 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς 2, Ριθ 3 (1), Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 6 (3/3 δίποντα), Σίμανιτς, Κούζμιτς 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλδόσα 13 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζεκίρι 2 (0/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χένρι 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 4, Ντιοπ 3 (1), Φαλ, Πίτερς 9 (1), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 26 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πολονάρα 10 (1), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/33 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 17/18 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομάδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 12/28 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 13/19 βολές, 25 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάη