Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 72-93 : Πέρασε από το Βελιγράδι με 52% στα τρίποντα

Ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ στο ματς Ερυθρός Αστέρας-Αρμάνι Μιλάνο
Ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ στο ματς Ερυθρός Αστέρας-Αρμάνι Μιλάνο OLIMPIA MILANO OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 93-72 για την 32η αγωνιστική της EuroLeague

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 93-72 για την 32η αγωνιστική της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι, δύο μέρες πριν αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (1/4, 21:00), ήταν εμφανώς καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους από το ξεκίνημα και εξασφάλισαν το διπλό. Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους ΛεΝτέι και Πάντερ, η Αρμάνι πυροβολούσε από την περίμετρο, είχε συνέπεια στην άμυνα και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 26 πόντους.

Απ' την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι είχαν τον Λόιντ σε ένα ακόμα πολύ παραγωγικό βράδυ με 22 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι Σέρβοι πλήρωσαν την επιθετική τους αδράνεια ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο (ήταν άποντοι ως το 5') και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση κυνηγού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το άστοχο ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα (0/4 σουτ εντός παιδιάς) δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από την Αρμάνι που προηγήθηκε από πολύ νωρίς με 9 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σχεδόν αλάνθαστοι στα πρώτα λεπτά, δημιουργώντας παράλληλα προβλήματα και με την άμυνά τους. Πέρασαν πέντε λεπτά μέχρι να συνδεθεί ο Ερυθρός Αστέρας με το αντίπαλο καλάθι με δίποντο του Λόιντ, με τους Ιταλούς όμως να έχουν ήδη κάνει τη ζημιά τους και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (12-22 στο 10'). Με τον Ντατόμε ζεστό, η Άρμανι άνοιξε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να τα βρίσκουν δύσκολα απέναντι στην ιταλική άμυνα. Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε σταδιακά να μειώνει τη διαφορά χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα. Η Αρμάνι, εμφανώς καλύτερη στο πρώτο μισό του αγώνα, πήγε στα αποδυτήρια εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά πόντων (36-47 στο 20').

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό, με την Αρμάνι να μην χάνει από την περίμετρο και να μεγαλώνει τη διαφορά της φτάνοντας στους 23 πόντους. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να ακολουθήσει στον ρυθμό που επέβαλε η ιταλική ομάδα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν κυριολεκτικά ό,τι ήθελαν στην επίθεση και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +24. Με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί, οι φιλοξενούμενοι δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στον Ερυθρό Αστέρα να απειλήσει, ή έστω να μειώσει και έκλεισαν εύκολα το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Γκαρσία, Λαβρούχιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 36-47, 51-75, 72-93

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 7, Λόιντ 22 (7/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Ουσκόκοβιτς 5, Νταβιντόβατς 2, Λάζιτς, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 14 (1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα) , Σιμόνοβιτς 7, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7 (3/3 δίποντα), Κούζμιτς 4 (2/2 δίποντα), Νόκο 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 23 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές) , ΛεΝτέι 14 4/5 τρίποντα), Μίτσοβ 4, Μορασκίνι 6, Ρολ 3, Ροντρίγκεθ, Ταρζούσκι 9, Σιλτνς 14 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μπρουκς 3, Χάινς 11, Ντατόμε 6.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/34 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 7/14 βολές, 21 ριμπάουντ (19+2), 13 ασίστ, 7 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/33 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 15/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 26 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 33η αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Μακάμπι (1/4, 21:45), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έρχεται στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (1/4, 21:00).

Photo credits: Olimpia Milano Official Twitter Account