ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Εντυπωσιακή η Μπαρτσελόνα, 97-85 τη Σαραγόσα εκτός έδρας

Ο Καλάθης σε στιγμιότυπο από εντός έδρας αγώνα της Μπαρτσελόνα για την EuroLeague
Ο Καλάθης σε στιγμιότυπο από αγώνα της EuroLeague EUROKINISSI

Με μεγάλο ροτέισον και τον Νικ Καλάθη να χάνει το double-double για μία ασίστ, η Μπαρτσελόνα καθάρισε με ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο τη Σαραγόσα (97-85) για τη 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα, έχει βρει πλέον τα πατήματά της και δεν σταματάει πουθενά. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε εκτός έδρας της Σαραγόσα (97-85) για την 12η αγωνιστική της Liga Endesa, με τους γηπεδούχους απλώς να μαζεύουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο σκοράροντας 33 πόντους.

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να παίζει μόλις 16 λεπτά και τον Γιασικεβίτσιους να μην χρησιμοποιεί κάποιον παίκτη του για περισσότερα από 23, οι Καταλανοί είχαν εύκολο έργο από τη στιγμή που αποφάσισαν να καθαρίσουν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πιερ Οριόλα (14 πόντοι από 7/9 δίποντα), Κόρι Χίγκινς (17 πόντοι από 3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/6 βολές), Μπράντον Ντέιβις (12 πόντοι σε 16 λεπτά) ξεχώρισαν, με τον Νικ Καλάθη να αγγίζει το double-double με 11 πόντους από 4/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα και εννέα ασίστ σε 22:15.

Κορυφαίοι της Σαραγόσα, αλλά και απελπιστικά μόνοι ήταν ο Καναδός γκαρντ Ντίλαν Ένις (26 πόντοι από 4/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 3/4 βολές) και ο Γερμανός φόργουορντ Ρόμπιν Μπέντσινγκ (20 πόντοι από 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 7/7 βολές).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 42-41, 52-70, 85-97

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Ερνάντες): Μπρουσίνο 2, Μπέντσινγκ 20 (3), Σαν Μιγκέλ, Ένις 26 (5), Τόμπσον 7 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαρέιρο 7 (1), Σίλι 5 (1), Φερνάντεθ 1, Κονατέ 3, Χλίνασον 6, Γκαρσία 5 (1), Ρούπνικ 3 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Οριόλα 14 (7/9 δίποντα), Αμπρίνες 2, Χίγκινς 17 (2), Μίροτιτς 8 (3/8 σουτ), Καλάθης 11 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Ντέιβις 12, Χάνγκα 5 (1), Μπολμάρο 2, Σμιτς 8 (2), Ερτέλ 8, Μαρτίνεθ, Κούριτς 10 (2)