ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Σλοβενία: 57-56

Σχορτσιανίτης

Με καταπληκτική απόδοση από τον Σόφο η Ελλάδα νίκησε με 57-56 τη Σλοβενία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ για πρώτη φορά μετά το 1949

Ο "Big Σόφο" ήταν συγκλονιστικός απόψε έχοντας συνολικά 23 πόντους (ατομικό ρεκόρ με την Εθνική) και 6 ριμπάουντ, φορτώνοντας παράλληλα με πολλά φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς και έχοντας ευστοχία στις βολές, ειδκά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Ήταν ο μοναδικός Έλληνας με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ είχει και πολύ καλά ποσοστά (7/9 δίποντα και 9/12 βολές σε 32 λεπτά συμμετοχής).
Άξιος συμπαραστάτης του και καταλυτικός σε αρκετά σημεία του ματς ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος τροφοδότησε ιδανικά τον Σχορτσιανίτη που τις περισσότερες φορές έφτανε σε γκολ-φάουλ. Είχε 4 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο (αλλά και 4 λάθη) αλλά προσέφερε πολύ στην οργάνωση.

Πολλά "μπράβο" αξίζουν και στον Γιάννη Μπουρούση που με τα καθοριστικά του τρίποντα (είχε συνολικά 9 πόντους ενώ πήρε και 7 ριμπάουντ), κράτησε την Ελλάδα. Επίσης στον Γιώργο Πρίντεζη που έπαιξε καταπληκτικά στην άμυνα περιορίζοντας ατού των αντιπάλων (Νάχμπαρ-Λόρμπεκ).

Από τους διακριθέντες φυσικά ήταν και ο Αντώνης Φώτσης για τη συνολική παρουσία του άλλά κυρίως για το τρίποντο-μαχαιριά 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το οποίο ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους και έβαλε τις βάσεις για την ελληνική επικράτηση.

Σε κακή μέρα βρέθηκε απόψε ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος φάνηκε -όπως και χθες- κουρασμένος από την υπερπροσπάθειά του κατά τη διάρκεια του τουρνουά, αλλά και από το γεγονός ότι η αντίπαλη άμυνα ήταν και πάλι προσαρμοσμένη πάνω του.

Από πλευράς Σλοβενίας ο Γιάκα Λάκοβιτς επιχείρησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι και να της δώσει τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε συνολικά 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Έραζεμ Λόρμπεκ με 12 αλλά και πολύ άσχημα ποσοστά (5/18 εντός πεδιάς).

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε η Εθνική μας στο ματς. Με γρήγορο ρυθμό και το δίδυμο Ζήση-Σπανούλη να σκοράρει προηγήθηκε με 5-0 αιφνιδιάζοντας τους Σλοβένους. Η απάντηση ήρθε με δύο "κολλητά" τρίποντα από τον Νάχμπαρ που έβαλε την ομάδα του μπροστά, τη στιγμή που ο Μπουρούσης χρεωνόταν γρήγορα με 2 φάουλ, γεγονός που τον έστειλε γρήγορα στον πάγκο.

Με τον Σόφο στο παρκέ η Ελλάδα απέκτησε δύναμη κοντά στο καλάθι και ανέκτησε το προβάδισμα (7-6 με τον Σχορτσιανίτη και 9-6 με τον Ζήση). Για ακόμα μία φορά ήρθε η απάντηση των παικτών του Ζντοβτς που έπαιξαν καλή άμυνα, ανάγκασαν σε λάθη τους Έλληνες αθλητές και προηγήθηκαν με 9-13 πραγματοποιώντας σερί 0-7 (κυρίως με βολές).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Καλάθης που τροφοδοτώντας σωστά τον Σχορτσιανίτη και κάνοντας τα πάντα στο γήπεδο (κλεψίματα, ριμπάουντ), οδήγησε την Εθνική σ' ένα επιμέρους 7-0 που έκανε το 16-13 του δεκαλέπτου στο οποίο ο Σοφοκλής είχε 8 πόντους.

Το πάρτυ των Καλάθη-Σόφο
Με άριστη λειτουργία τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τρίποντο του Μπουρούση και δύο καλάθια από τους Σχορτσιανίτη-Πρίντεζη έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (23-13).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη αφού η άμυνα είχε εγκλωβίσει τους "πράσινους" και ειδικά τον Έραζεμ Λόρμπεκ (το μαρκάρισμά του είχε αναλάβει ο Πρίντεζης), ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σχορτσιανίτης έκανε πάρτυ μέσα στη ρακέτα, σημειώνοντας πόντους και φορτώνοντας φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς, κάνοντας το 29-19 με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του πρώτου μέρους.

Δυστυχώς κάποια λάθη στην επίθεσή μας, οδήγησαν τη Σλοβενία σ' ένα σερί 5-0 από τρίποντο του Έραζεμ Λόρμπεκ και βολές του Ούντριχ. Ο Καζλάουσκας βλέποντας τον έλεγχο να χάνεται, πέρασε εκ νέου στο ματς τους Καλάθη-Σχορτσιανίτη και δικαιώθηκε. Ο νεαρός πλέι μέικερ "ξεκόλλησε" την ομάδα και διαμόρφωσε το 31-24 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Θρίλερ και χάλκινη Εθνική
Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ειδικά για την Ελλάδα που έχασε τα αμυντικά ριμπάουντ. Ευτυχώς οι Σλοβένοι είχαν μεγάλη αστοχία στα τρίποντα που επιχείρησαν, με αποτέλεσμα να μην μειωθεί η διαφορά την οποία ο Σχορτσιανίτης ανέβασε ξανά στους 10 (36-26) με γκολ φάουλ λίγο πριν τα μισά του δεκαλέπτου.

Η απάντηση ήρθε από τον Γιάκα Λάκοβιτς που με το πρώτο του καλάθι στο ματς μείωσε στους 7 (36-29) και ο Σλόκαρ κατέφερε να μειώσει ως τους 5 (38-33) στη συνέχεια. Ο Σχορτσιανίτης όμως, αφού πήρε μερικές ανάσες πέρασε στο παρκέ ξανά και σκόραρε ξανά με καλάθι και φάουλ κάνοντας το 40-33.

Ξανά στο ματς πέρασε και ο Καλάθης που έδειξε για ακόμα μία φορά ότι ήταν σε καλή μέρα, με μία εκπληκτική πάσα στον Φώτση ο οποίος έκανε το 42-35 με καλάθι και φάουλ. Το 42-37 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο διαμόρφωσε ο Νάχμπαρ.

Χάνοντας τον έλεγχο ειδικά στην επίθεση και με τους Σόφο-Καλάθη να έχουν κουραστεί κάπως, οι Σλοβένοι μπήκαν για τα καλά στο ματς και μέσα σε 4 λεπτά πλησίασαν στον πόντο. Οι Λάκοβιτς και Ούντριχ έφεραν το σκορ στο 45-44 (είχε προηγηθεί τρίποντο του Μπουρούση) και ο Καζλάουσκας πήρε αμέσως τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες.

Ο Καλάθης διέκοψε το σερί της Σλοβενίας κι έκανε το 47-44 δίνοντας ηρεμία στην ομάδα, την ώρα που οι Σλοβένοι έδειχναν να έχουν την κατάσταση στα χέρια τους. Δυστυχώς η Ελλάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει, ειδικά όταν ο Σπανούλης έχασε λέι απ και ο Έραζεμ Λόρμπεκ μείωσε στον πόντο ξανά (47-46).

Η ψυχραιμία του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη από τη γραμμή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια, αφού ο ψηλός με 4/4 από τη γραμμή ανέβασε τη διαφορά στους 5 (51-46) κι έδωσε σαφές προβάδισμα στην Ελλάδα. Ο Λάκοβιτς μείωσε με τρίποντο σε 51-49 ακριβώς 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Ακολούθησαν τα χαμένα σουτ τόσο του Σπανούλη όσο και του Λόρμπεκ με το σκορ να παραμένει το ίδιο μέχρι και 31 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί μίλησε η καρδιά του Φώτση που με τρίποντο έδωσε σαφές προβάδισμα στην Ελλάδα για τη νίκη γράφοντας το 54-49. Όλα έδειχναν να τελειώνουν για τη Σλοβενία αλλά ο Λάκοβιτς είχε πάρει φωτιά και με γρήγορο λέι απ μείωσε σε 54-51. Ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Σπανούλη για το 55-51 αλλά ο Γιάκα δήλωσε και πάλι "παρών" με 2/2 βολές.

Με το σκορ στο 55-53 ο Ζήσης ήταν ψύχραιμος κι έκανε το 57-53 από τη γραμμή. Για ακόμα μία φορά ο Λάκοβιτς όμως κράτησε την ομάδα του και με πολύ δύσκολο τρίποντο μείωσε στον πόντο, 57-56. Ο Σπανούλης κατέβασε την μπάλα κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο και το φάουλ του έγινε στα 4 δευτερόλεπτα.

Δυστυχώς ο γκαρντ του Παναθηναϊκού αστόχησε στην πρώτη και δέχθηκε την εντολή να χάσει και τη δεύτερη ώστε να κυλήσει ο χρόνος. Πράγματι έτσι έγινε και ο Νάχμπαρ πήρε το ριμπάουντ. Κλείστηκε όμως στο κέντρο του παρκέ και έκανε έρμπολ σουτάροντας υπό άσχημες προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα η Εθνική μας να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 31-24, 42-37, 57-56

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης, Μπουρούσης 9 (2), Ζήσης 6, Σπανούλης 3, Καλάθης 4, Φώτσης 5 (1), Πρίντεζης 4, Περπέρογλου 3 (1), Σχορτσιανίτης 23

Σλοβενία (Ζντοβτς): Σλόκαρ 9 (1), Λάκοβιτς 16 (3), Ούντριχ 5 (1), Μπρέζετς 4, Κλομπουτσάρ 1, Νάχμπαρ 9 (2), Γιαγκόντνικ, Λόρμπεκ Ντ., Γκόλεματς, Λόρμπεκ Ε. 12 (1)

Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Ελλάδας πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Σλοβενίας πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Ελλάδα Σπανούλης (5-0)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Ελλάδα Ζήσης (3-0)
3' Τρίποντο Σλοβενία Νάχμπαρ (5-3)
4' Τρίποντο Σλοβενία Νάχμπαρ (5-6)
4' Δίποντο Ελλάδα Σχορτσιανίτης (7-6)
5' Δύο βολές Σλοβενία Σλόκαρ (9-8)
5' Δίποντο Ελλάδα Ζήσης (9-6)
7' Δίποντο Σλοβενία Ερ. Λόρμπεκ (9-11)
7' Τάιμ-άουτ Ελλάδα Καζλάουσκας
8' Δύο βολές Σλοβενία Μπρέζετς (9-13)
8' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Σχορτσιανίτης (11-13)
10' Τάιμ-άουτ Σλοβενία Ζντοβτς
10' Αντιαθλητικό φάουλ Σλοβενία
10' Δύο βολές Ελλάδα Σχορτσιανίτης (14-13)
10' Δίποντο Ελλάδα Σχορτσιανίτης (16-13)
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-13
Η άριστη συνεργασία Καλάθη-Σόφο βάζει την Ελλάδα και πάλι μπροστά στο σκορ με σερί 7-0
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (19-13)
12' Δίποντο Ελλάδα Πρίντεζης (21-13)
12' Δίποντο Ελλάδα Σχορτσιανίτης (23-13)
13' Δίποντο Ελλάδα Ερ. Λόρμπεκ (23-15)
14' Δύο βολές Ελλάδα Πρίντεζης (25-15)
15' Δίποντο Σλοβενία Σλόκαρ (25-17)
16' Φάουλ Σλοβενία Σλόκαρ (3ο)
Λαβή κάνει ο Σλόκαρ στον Σόφο αλλά δεν δίνεται αντιαθλητικό φάουλ
16' Δίποντο Σλοβενία Ερ. Λόρμπεκ (26-19)
17' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Σχορτσιανίτης (29-19)
17' Τάιμ-άουτ Σλοβενία Ζντοβτς
18' Τρίποντο Σλοβενία Ερ. Λόρμπεκ (29-22)
19' Τάιμ-άουτ Ελλάδα Καζλάουσκας
19' Δύο βολές Σλοβενία Ούντριχ (29-24)
20' Δίποντο Ελλάδα Καλάθης (31-24)
20' Λήξη ημιχρόνου 31-24
Σούπερ άμυνα και εκπληκτικό δίδυμο Καλάθη-Σόφο στο πρώτο μέρος για την Ελλάδα που βρίσκεται στο +7
21' Δίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (33-24)
22' Δίποντο Σλοβενία Μπρέζετς (33-26)
23' Φάουλ Ελλάδα Πρίντεζης (3ο)
24' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Σχορτσιανίτης (36-26)
25' Τρίποντο Σλοβενία Λάκοβιτς (36-29)
Το πρώτο καλάθι του Γιάκα στο ματς
26' Τάιμ-άουτ Ελλάδα Καζλάουσκας
27' Δύο βολές Ελλάδα Ζήσης (38-29)
28' Τρίποντο Σλοβενία Σλόκαρ (38-33)
29' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Σχορτσιανίτης (40-33)
Ότι θέλει κάνει ο Σόφο που αρπάζει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει
29' Δίποντο Σλοβενία Ερ. Λόρμπεκ (40-35)
30' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Φώτσης (42-35)
30' Δίποντο Σλοβενία Νάχμπαρ (42-37)
30' Λήξη 3ης περιόδου 42-37
Στο +5 η Ελλάδα που βασίζεται στο δίδυμο Καλάθη-Σόφο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές Σλοβενία Σλόκαρ (42-39)
32' Τρίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (45-39)
32' Δίποντο Σλοβενία Λάκοβιτς (45-41)
33' Τρίποντο Σλοβενία Ούντριχ (45-44)
34' Τάιμ-άουτ Ελλάδα Καζλάουσκας
Έχει χάσει τον έλεγχο η Ελλάδα και ο Γιόνας καλεί τάιμ άουτ
35' Δίποντο Ελλάδα Καλάθης (47-44)
36' Τάιμ-άουτ Σλοβενία Ζντοβτς
37' Δύο βολές Ελλάδα Σχορτσιανίτης (49-46)
37' Δύο βολές Ελλάδα Σχορτσιανίτης (51-46)
38' Τρίποντο Σλοβενία Λάκοβιτς (51-49)
40' Τρίποντο Ελλάδα Φώτσης (54-49)
Με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Μπάτμαν σκοράρει και φέρνει στο +5 την Εθνική
40' Τάιμ-άουτ Σλοβενία Ζντοβτς
40' Δίποντο Σλοβενία Λάκοβιτς (54-51)
40' Δύο βολές Σλοβενία Λάκοβιτς (55-53)
40' Δύο βολές Ελλάδα Ζήσης (57-53)
40' Τρίποντο Σλοβενία Λάκοβιτς (57-56)
40' Λήξη αγώνα 57-56
Για πρώτη φορά μετά το 1949 η Ελλάδα κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ