ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Ιταλία 88-83: Εντυπωσιακή ανατροπή και νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού U18 με τρομερό Σαμοντούροβ

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ
Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ FIBA

Νικηφόρα πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό U18 και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την Εθνική Εφήβων, η οποία νίκησε την Ιταλία με τρομερή ανατροπή (88-83), σε έναν αγώνα με αρκετά απρόοπτα.

Εντυπωσιακή ανατροπή και νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική Εφήβων, σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση κόντρα στην Ιταλία (88-83), που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Στέφανο Κόντε και την διακοπή λόγω διαρροής νερού που καθυστέρησε την ολοκλήρωση του αγώνα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, επιστρέφοντας από το -20, με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να κάνει μεγάλο ματς σκοράροντας 20 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και 3 μοιράζοντας ασίστ.

Η ελληνική ομάδα δεν πατούσε καθόλου καλά στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, βλέποντας την διαφορά να ξεφεύγει γρήγορα ακόμα και στους 20 πόντους (1-21). Η Εθνική κατάφερε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά στο ημίχρονο (38-38) και ανεβάζοντας ακόμη περισσότερες στροφές στο δεύτερο μέρος.

Στο β' ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άρχισε να χτίζει μία μικρή διαφορά, ούσα σε θέση ισχύος. Το μομέντουμ ήταν πλέον ξεκάθαρα υπέρ της Εθνικής που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης του προβαδίσματός της. Τελικό σκορ το 88-83, και ξεκίνημα με θετικό αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό U18.

Επόμενο ματς για την ελληνική ομάδα την Κυριακή κόντρα στην Ισπανία (23/7, 21:30, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83.

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χιτικούδης 10 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Λιοτόπουλος 13 (1), Παρασκευόπουλος 2, Σπρίντζιος 3(1), Αμπόσι 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβδάλας 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Καλλιόντζης 7 (3 ριμπάουντ), Κομνιανίδης 8 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Μαραγκουδάκης 5, Σαμοντούροβ 20 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βασιλαντωνάκης 2.