ELITE LEAGUE

Elite League: Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Μίλωνα με ασταμάτητο Μιλεντίγιεβιτς

ELITE LEAGUE 2023-2024 /  -   (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)
ELITE LEAGUE 2023-2024 / - (KLODIAN LATO / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ηχηρή επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο που επικράτησε με 100-84 του Μίλωνα για την 26η αγωνιστική της Elite League και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογικού πίνακα με εντυπωσιακό μπάσκετ. MVP του αγώνα ο Μιλεντίγιεβιτς με 29 πόντους και 6/8 τρίποντα.

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες εμφατικά το απόγευμα του Σαββάτου (9/3) και με εντυπωσιακό μπάσκετ υπέταξε τον Μίλωνα με 100-84 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Elite League στο κατάμεστο "Κροίσος Πέρσης".

Οι κυανέρυθροι πραγματοποίησαν εκρηκτική εκκίνηση στην αναμέτρηση με 22-1 σερί στο πρώτα 6 λεπτά του αγώνα (22-1, 5.40"), ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο 52-43. Ο Μίλωνας ανέβασε στροφές με την επανέναρξη, μετέτρεψε την αναμέτρηση σε θρίλερ στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων που επιβλήθηκαν στην τελική ευθεία του αγώνα με το τελικό 100-84.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διατηρήθηκε στην κορυφή, φτάνοντας στην 18η νίκη της στη σεζόν, ενώ ο Μίλωνας υπέστη την 11η ήττα του και υποχώρησε στο 15-11.

Πρωταγωνιστής του αγώνα αναδείχθηκε ο Μιλεντίγιεβιτς με 29 πόντους με 5/8 τρίποντα και 3 ριμπάουντ (πέτυχε τους 17 πόντους στο ημίχρονο), με τον Βουγιούκα να σημειώνει 14 πόντους και τον Ντέιβις να προσθέτει 16 πόντους.

Για την ομάδα του Μιχάλη Κουρή, ξεχώρισε ο Μπράιαντ με 29 πόντους και 6 ασίστ. Ο Μπαρτ τον ακολούθησε με 23 πόντους και 4/10 τρίποντα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Θεοδωρόπουλος, Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 52-43, 71-61, 100-84.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Χρήστου, Μιλεντίγεβιτς 29 (5/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαδιονυσίου 5 (1), Χάρις 9 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Χάλαρης 6 (2), Κακλαμανάκης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίσ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βουγιούκας 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παζιωτόπουλος, Βαφειάδης 9 (3/4 τρίποντα), Ντέιβις 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκίκας 7 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΜΙΛΩΝΑΣ (Κουρής): Μπράιαντ 29 (8 ασίστ), Σκορδίλης 13 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πετρίδης 2, Ανέστης 5 (1), Μελισσαράτος, Παγώνης, Μοτσενίγος, Μπαρτ 23 (4/10 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 5 (1), Δημάκος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κανονίδης 2.