Εφές - Βαλένθια 77-73: Οι Τούρκοι έσπασαν το αήττητο των Ισπανών και έκαναν το 2/2 στην "διαβολοβδομάδα"

Ο Λάρκιν κάνει τη διείσδυση σε αγώνα της Αναντολού Εφές
Ο Λάρκιν κάνει τη διείσδυση σε αγώνα της Αναντολού Εφές PHOTO CREDITS: ANADOLU EFES ISTANBUL

Η Αναντολού Εφές πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της σε διάστημα λίγων ημερών στην έδρα της, αυτή τη φορά λυγίζοντας την Βαλένθια με 77-73 σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Αναντολού Εφές ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη "διαβολοβδομάδα" της χρονιάς, καθώς πέτυχε δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην έδρα της σε διάστημα λίγων ημερών. Η ομάδα του Τζαν πήρε τη νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 77-73. Πρώτη ήττα για τους Ισπανούς στην φετινή EuroLeague.

Η τουρκική ομάδα βασίστηκε στον επιθετικό πλουραλισμό, έχοντας τους Λάρκιν, Μπομπουά, Κλάιμπερν, Τόμπσον και Τζόουνς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Εφές αγωνίζεται στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (26/10, 22:00), ενώ η Βαλένθια πηγαίνει στο Κάουνας για να παίξει κόντρα στην Ζάλγκιρις (27/10, 20:00).

Η Βαλένθια ξεκίνησε το παιχνίδι εξαιρετικά με ένα σερί 7-0, με την Αναντολού Εφές να απαντά με το ίδιο νόμισμα. Η τουρκική ομάδα σκόραρε επτά συνεχόμενους πόντους και έφερε το ματς σε ισορροπία, με το ματς να είναι αμφίρροπο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Ισπανοί σούταραν καλύτερα στο πρώτο μέρος πίσω από την γραμμή των 6μ75 (4/7 τρίποντα, 57%) και το καλάθι του Πραντίγια λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της ανάπαυλας έβαλε την ομάδα του Μουμπρού σε θέση οδηγού στο ημίχρονο (38-40) έπειτα από ένα πρώτο μέρος με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Έπειτα από ένα δυνατό ξεκίνημα από πλευράς Βαλένθια που την έφερε προηγούμενη στις παρυφές των δέκα πόντων (41-50), η Εφές γύρισε τον διακόπτη και αντεπιτέθηκε. Με ένα επιμέρους 19-13 στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε ξανά σε θέση οδηγού και διεκδίκησε τη νίκη στην τελευταία κρίσιμη περίοδο από το +4 (57-53). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα του Τζαν είχε τις λύσεις όταν η μπάλα "έκαιγε" και πήρε τη νίκη με 77-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φερνάντο Ρότσα, Όλεγκς Λάτισεβς, Τόμας Μπισουέλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 38-40, 57-53, 77-73.

ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Τούντσα, Κλάιμπερν 13 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμπσον 13 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πλάις, Όλατς, Οσμάνι, Γιλμάζ 2, Γουίλις 7 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 3 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 6 (6 ριμπάουντ), Πουέρτο 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρόιβερς 1, Πραντίγια 8, Τζόουνς 9 (8 ριμπάουντ), Φεράντο 3, Ίνγκις 13 (3 ριμπάουντ), Γιόβιτς 6 (4 ριμπάουντ), Τουρέ 5 (4 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 4, Ντέιβις 8 (2 ριμπάουντ), Μάρι.

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 24/39 δίποντα (61%), 5/22 τρίποντα (22%), 14/21 βολές (66%), 34 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 21/40 δίποντα (52%), 8/21 τρίποντα (38%), 7/12 βολές (58%), 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague, η Εφές πηγαίνει στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (26/10, 22:00), ενώ η Βαλένθια ταξιδεύει στο Κάουνας για να παίξει με την Ζάλγκιρις (27/10, 20:00).