ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ

Εφές - Πετκίμ 97-83: Με αμυντικά ζητήματα και ξέσπασμα στο φινάλε η αγχωτική νίκη

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά πανηγυρίζει
Ο Ροντρίγκ Μπομπουά πανηγυρίζει ANADOLU EFES

Στο κυνήγι της πρωτοπόρου Φενέρμπαχτσε παρέμεινε η Αναντολού Εφές μετά το 97-83 επί της Πετκίμ στο Σινάν Ερντέμ.

Η Αναντολού Εφές ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας καλύτερα στις δύο πλευρές του παρκέ επιβλήθηκε 97-83 της Πετκίμ.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δέχθηκε 55 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά μόλις 28 στο δεύτερο καταφέρνοντας να ορίσει το τέμπο του αγώνα και να ξεφύγει με διψήφια διαφορά στο φινάλε.

Οι 14 πόντοι του Μπομπουά ήταν οι περισσότεροι από παίκτη των γηπεδούχων. Ο Γάλλος περιφερειακός μοίρασε επίσης 4 ασίστ, ενισχύοντας τη συνεισφορά του στο τελικό αποτέλεσμα μέσα από τη δημιουργία, την ώρα που ο συμπατριώτης του Μοερμάν άγγιξε το νταμπλ - νταμπλ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Εφές εξακολουθεί να τρέχει πίσω από την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε μήπως και κλέψει την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Super Ligi.