NBA

Χοκς - Χόρνετς 94-102: Αναγεννημένος Χέιγουορντ, εκτέλεσε με 44 πόντους την Ατλάντα

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ των Χόρνετς σε αγώνα με τους Χοκς την σεζόν 2020/21
Ο Γκόρντον Χέιγουορντ των Χόρνετς σε αγώνα με τους Χοκς AP PHOTO/JOHN BAZEMORE

Ένας απίστευτος Γκόρντον Χέιγουορντ εμφανίστηκε στην Ατλάντα και σημειώνοντας 44 πόντους (ρεκόρ καριέρας) οδήγησε τους Χόρνετς στην νίκη με 102-94 επί των Χοκς.

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ έχει ξανανιώσει στους Χόρνετς. Και δεν θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερη απόδειξη για αυτό από μία βραδιά καριέρας. Σαν αυτή δηλαδή που είχε κόντρα στους Χοκς, οδηγώντας τους Χόρνετς στην νίκη με 94-102 μέσα στην Ατλάντα.

Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν απολαυστικός και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 44 πόντους (ρεκόρ καριέρας) πήρε από το χέρι την ομάδα του από το ξεκίνημα του αγώνα, φροντίζοντας να μην υπάρξουν... κακοτοπιές στο τέλος. Γιατί παραλίγο να υπάρξουν έπειτα από ένα απίστευτο ξεκίνημα για την Σάρλοτ.

Οι φιλοξενούμενοι πετούσαν φωτιές και ξέφυγαν με 11-27 στην πρώτη περίοδο, πριν φτάσουν να προηγηθούν με 24 πόντους διαφορά (35-59) στην δεύτερη. Οι Χοκς όμως σταδιακά βρήκαν πατήματα παρά την τραγική βραδιά του Τρε Γιανγκ (7 πόντοι με 2/9 σουτ) και έφτασαν να περάσουν μπροστά με 86-85 στην τέταρτη περίοδο. Κάπου εκεί ωστόσο ο Χέιγουρορντ πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Χόρνετς στην νίκη.

Ο Λόνζο Μπολ με 16 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Χέιγουορντ, με τον Τέρι Ροζίερ να προσθέτει 14 πόντους.

Για τους Χοκς, που πλέον μετράνε 3 σερί ήττες, ο Τζον Κόλινς είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κέβιν Χέρτερ 19 πόντους και ο ΝτιΆντρε Χάντερ 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-27, 40-59, 67-81, 94-102

ΧΟΚΣ: Κόλινς 23 (11 ριμπάουντ), Χάντερ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέντις 8 (3/15 σουτ), Καπέλα 7 (19 ριμπάουντ), Γιανγκ 7 (2/9 σουτ, 7 λάθη), Νάιτ, Χιλ 2, Γκούντγουιν 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 2, Χέρτερ 19 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΧΟΡΝΕΤΣ: Γουάσινγκτον 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χέιγουορντ 44 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο 2 (8 ριμπάουντ), Ροζίερ 14 (2), Γκράχαμ 11 (2/14 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ασίστ), Κα. Μάρτιν 2, Κο. Μάρτιν 2, Μπρίτζες 2, Μπολ 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ)