NBA

Χιτ - Λέικερς 96-102: Με το ένα χέρι στο τρόπαιο

Ο ΛεΜπρόν με τον Μπάτλερ AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Ανώτεροι οι Λέικερς, είδαν τον ΛεΜπρόν να τους οδηγεί και τους ρολίστες να βγαίνουν μπροστα στα κρίσιμα, νίκησαν με 102-96 τους Χιτ και πήραν προβάδισμα με 3-1 στην σειρά.

Κυνικοί. Οι Λέικερς είδαν τους Χιτ να παλεύουν. Στο τέλος όμως, η διαφορά ταλέντου ανάμεσα στις δύο ομάδες και η βοήθεια που έδωσαν οι ρολίστες στους ΛεΜπρόν και Ντέιβις αρκούσαν για να πάρουν τη νίκη με 102-96 και να κάνουν το 3-1 στην σειρά.

Ο ΛεΜπρόν έδειξε τον δρόμο (28 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ), ο Ντέιβις ακολούθησε με 22 πόντους - και εξαιρετική άμυνα στον Τζίμι Μπάτλερ σε όλο το παιχνίδι - και παίκτες όπως ο Κάλντγουελ-Πόουπ (15 πόντοι) έβαλαν μεγάλα καλάθια όταν χρειάστηκε, με την ομάδα του Λ.Α να παίρνει μία δίκαιη νίκη.

Όσο για το Μαϊάμι; Πάλεψε, άντεξε για 46 λεπτά, αλλά στο τέλος δεν άντεξε, βλέποντας τον ΛεΜπρόν να βάζει μεγάλα σουτ όποτε οι Χιτ πλησίαζαν στο σκορ.

Ο MVP

Ο ΛεΜπρόν έκανε την διαφορά εκεί που χρειάστηκε για την ομάδα του. Προερχόμενος από ένα πρώτο ημίχρονο που είχε μόλις 8 πόντους, ο "Βασιλιάς" ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και μερικά μεγάλα καλάθια.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε μία γεμάτη στατιστική με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Στην πραγματικότητα ωστόσο δεν ήταν τόσο καλός όσο δείχνουν οι αριθμοί του. Βλέποντας τον Ντέιβις να τον μαρκάρει, ο Μπάτλερ δεν ήταν τόσο επιθετικός όσο έχει συνηθίσει, απέφυγε να ορμήσει προς το καλάθι και τελικά αυτό στοίχισε στο Μαϊάμι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι ρολίστες των Λέικερς - κοινώς όσοι δεν λέγονται ΛεΜπρόν ή Ντέιβις - είχαν μαζί 52 πόντους. Οι πόντοι παικτών όπως ο Κάλντγουελ-Πόουπ, ο Γκριν και ο Μόρις πόνεσαν το Μαϊάμι και ήταν πολύτιμοι για τους Λέικερς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι οι Λέικερς να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (14-19 και 16-21) χάρη στα καλάθια του Κάλντγουελ-Πόουπ (10 πόντοι στην πρώτη περίοδο) και κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 22-27.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Χιτ να μπαίνουν δυνατά και να ξεφεύγουν με 34-29 ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-2. Οι Λέικερς, ωστόσο απάντησαν και σταδιακά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους ισοφαρίζοντας σε 39-39, πριν τελικά καταφέρουν να πάνε στα αποδυτήρία με ένα προβάδισμα 2 πόντων (47-49).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Χιτ να περνούν μπροστά με 52-49. Πολύ γρήγορα όμως οι Λέικερς πήραν το πάνω χέρι και με τον ΛεΜπρόν να σημειώνει 9 μαζεμένους πόντους ξέφυγαν με 57-63, ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους (64-71). Το Μαϊάμι αντέδρασε και μείωσε σε 70-71, ωστόσο το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Λ.Α μπροστά με 70-75 χάρη σε 4 βολές του Ντέιβις.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Χιτ να ισοφαρίζουν σε 83-83. Τότε όμως ανέλαβε δράση ο ΛεΜπρόν και με 7 σερί πόντους έκανε το σκορ 85-90. Ήταν όμως τελικά 5 σερί πόντοι του Κάλντγουελ-Πόουπ που θα έγερναν οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά των Λέικερς, με τους οποίους το σκορ έγινε 88-95, για να έρθει στο φινάλε ο Ντέιβις με ένα μεγάλο τρίποντο να κάνει το σκορ 91-100.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 47-49, 70-75, 96-102

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 15 (7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 22 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κράουντερ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 17 (3), Χίρο 18 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίνικ 4, Ιγκουοντάλα 3 (1), Ναν 6 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα)

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 22 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζέιμς 28 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Χάουαρντ, Γκριν 10 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 15 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόρις 9 (2), Κούζμα 9 (2), Ρόντο 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρούσο 7 (1)