Χίμκι - Ζενίτ 70-91: Επιβλητικό διπλό

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις της Ζενίτ
Ο Αρτούρας Γκουντάιτις της Ζενίτ EUROKINISSI

Η Ζενίτ επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκες και έκανε ένα γερό βήμα για την οκτάδα, επικρατώντας της Χίμκι με 91-70 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Ζενίτ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας της Χίμκι με 91-70 εκτός έδρας και ήρθε ένα βήμα πιο κοντά στην οκτάδα της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι αν και άργησαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι (σκόραραν τους πρώτους τους πόντους στο 5' έχοντας 0/6 σουτ), ήταν επιβλητικοί στη συνέχεια και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι απ' την άλλη, που έχουν χάσει όποια ελπίδα πρόκρισης στα playoffs εδώ και καιρό, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τη Ζενίτ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν φανερά πιο αδύναμοι στην επίθεση και γνώρισαν μία ακόμα ήττα στη διοργάνωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι μπήκε καλά στο ματς κόντρα στη Ζενίτ και προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ. Η Ζενίτ έμεινε για πολλή ώρα χωρίς καλάθι μιας και πέτυχε τους πρώτους της πόντους πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς έχοντας 0/6 σουτ. Οι παίκτες του Πασκουάλ σταδιακά βρήκαν ρυθμό, ανέβασαν στροφές και πήραν κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (11-14 στο 10'). Η Ζενίτ μπήκε με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 7 πόντους. Η Χίμκι μείωσε στους τέσσερις, ωστόσο η επιθετική ανάπτυξη της Ζενίτ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +10 (29-39 στο 20').

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η Ζενίτ πήγε τη διαφορά στο +17 κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση, την ώρα που η Χίμκι δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά αλλά ούτε και να περιορίσει τους φιλοξενούμενους. Η Ζενίτ φανερά καλύτερη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν έριξε καθόλου τον ρυθμό της και με μοναδικό της μειονέκτημα την αστοχία στις βολές, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19. Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, η Ζενίτ δεν κοίταξε ποτέ πίσω, συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Κοβάλσκι, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές), ΜακΚόλουμ 17 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 5, Βιάλτσεφ, Μόνια, Σαράποφ, Πονκράσοφ, Βορόνοφ 2, Βάλιεφ, Μίκι 23 (9/15 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πάνγκος 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Φριτζόν, Χόλινς 17 (3/4 δίποντα 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμας 9 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπαρόν 10 (3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 9 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Πόιθρες 10 (5/7 δίποντα), Πονίτκα 9 ( 3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Μπλακ, Γκουντάιτις 9 (2/3 δίποντα, 5/8 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 21/36 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 18/31 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η επόμενη εβδομάδα περιλαμβάνει δύο αγώνες για κάθε ομάδα με τη Χίμκι να υποδέχεται την Βιλερμπάν (30/3, 20:00) και να φιλοξενείται από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (2/4, 20:00). Αντίθετα η Ζενίτ, έχει δύο ματς στην έδρα της με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (30/3, 20:00) και την Βιλερμπάν (2/4, 20:00).