BASKETBALL CH. LEAGUE

Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΠΑΟΚ 71-61: Προδόθηκε από τα ποσοστά του και έχασε την ευκαιρία της απευθείας πρόκρισης στους "16" του BCL

Ο ΠΑΟΚ ήταν απελπιστικά άστοχος στο Βελιγράδι και το πλήρωσε με ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (71-61) και απώλεια της απευθείας πρόκρισης στους "16" του Basketball Champions League.

Τα άσχημα ποσοστά που είχε για τρεις περιόδου ήταν αρκετά προκειμένου να στερήσουν από τον ΠΑΟΚ τη μεγάλη νίκη επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ και την απευθείας πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League. Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα στο Βελιγράδι (71-61), παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στην τελευταία περίοδο.

Έτσι, θα πρέπει να περιμένει το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής (σε μια βδομάδα) για να μάθει τη θέση που θα καταλάβει στον όμιλο και το κατά πόσο θα έχει το πλεονέκτημα ή το μειονέκτημα έδρας στο play-in του Basketball Champions League.

Κάτι που θα αποσαφηνιστεί στην αυλαία της φάσης των ομίλων, απέναντι στη Γαλατάσαραϊ στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς καλή αμυντική εικόνα, αν και είχε πρόβλημα να διαχειριστεί τα mismatch στο low post. Η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε το προβάδισμα (12-9 στο 7'), ήταν όμως εμφανές πως ο χαμηλός ρυθμός δεν της επέτρεπε να ξεφύγει και να δημιουργήσει μεγαλύτερο πονοκέφαλο στον Φώτη Τακιανό.

Παρά τα άσχημα ποσοστά (6/17 σουτ) μάλιστα, ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο φινάλε της πρώτης περιόδου (16-16 στο 10'), ενόσω αναζητούσε σταθερή επιθετική απειλή.

Η επιθετική δυστοκία έγινε ακόμη πιο έντονη στη συνέχεια, με τους παίκτες του Αλεκσάνταρ Τζίκιτς να εκμεταλλεύονται την περίσταση για να φτάσουν έως το +10 (32-22 το -17), το οποίο όμως δεν διατηρήθηκε για πολύ. Με μόλις ένα πόντο παθητικό σε τρία λεπτά, ο ΠΑΟΚ μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια, όντας στο -3 (33-30).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Χάποελ Ιερουσαλήμ κατέστησε ακόμη πιο σαφή την υπεροχή της. Με καλές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα άστοχα σουτ του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Αλεκσάνταρ Τζίκιτς άνοιξε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας μέχρι το +14 (54-40) του 30ού λεπτού.

Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έβαλαν όσα σουτ δεν είχαν βάλει για τριάντα λεπτά, καταφέρνοντας να μαζέψουν αισθητά τη διαφορά και να πιστέψουν πως μπορούν να κάνουν την ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο -5 (66-61) με 1'14'' για το τέλος, είδε όμως τον Κάντεν Κάρινγκτον να σκοράρει στα 48.4'' και να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίγιο - Λίτσκα - Προτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 6 (1), Κάρινγκτον 7, Χάνκινς 13 (6 ριμπάουντ), Ράντολφ 13 (3/4 τρίποντα), Σμιθ 12 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Χαχασβίλι 1, Κορνέλιους, Τζόνσον 16 (7 ριμπάουντ), Λεμάρ 3, Ζούσμαν.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Άλστον 4 (5 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (2), Φρίντρικσον 7 (2/10 σουτ), Γκίλμορ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρισον 12 (2/10 σουτ, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 2, Σχίζας 7 (1), Σμιθ, Τσαϊρέλης 10, Τσιακμάς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Ιερουσαλήμ: 15/27 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 20/34 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/31 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην αυλαία της φάσης των ομίλων, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Γαλατάσαραϊ (20/12, 19:30), ενώ η Χάποελ Ιερουσαλήμ φιλοξενεί την Μπενφίκα (20/12, 19:30).