VTB LEAGUE

Αστανά - Ούνικς Καζάν 74-87: Συνεχίζει ακάθεκτη η ομάδα του Πρίφτη

Η Ούνικς Καζάν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και επικράτησε εύκολα εκτός έδρας της Αστανά (87-74) -σούταρε με 44% στα τρίποντα- ανεβαίνοντας έτσι στο 17-5 στην VTB League.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, μετά από την πρόκριση στους τελικούς του EuroCup και στην EuroLeague της σεζόν 2021/22, η Ούνικς Καζάν επικράτησε της Αστανά 87-74 και ανέβηκε στο 17-5 στην VTB League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Παβέλ Σεργκέεβ με 14 πόντους, ενώ από 12 έβαλε ο Οκάρο Γουάιτ ο οποίος μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Τζερεμάια Χιλ σημείωσε 21 πόντους, από 6/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε και 6 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν με φόρα και με ανεβασμένη ψυχολογία μετά από την πρόκριση στην τελική φάση του EuroCup, έβγαλαν ενέργεια από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα και με ένα σερί 8-0, πήραν το προβάδισμα λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος, έχοντας οδηγό την άμυνα, τους Σεργκέεβ-Γουάιτ να κάνουν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση αλλά και 44% έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αστανά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-43, 55-63, 74-87

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Μπράουν 7, Αντίποβ 3, Κάνααν 9 (3/6 τρίποντα), Ζμπάνοφ 2, Γουάιτ 12 (6 ριμπάουντ), Σέργκεεβ 14, Κλιμένκο 10 (4/7 δίποντα), Ουζίνσκι, Σμιθ 8, Χόλαντ 7, Θίοντορ 8 (4/6 δίποντα), Κολέσνικοβ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς Καζάν: 18/38 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 9/11 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα