Αρμάνι Μιλάνο - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-91: Μιλουτίνοβ λαμπρός την οδηγεί

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας CSKA MOSCOW / TWITTER

Σπουδαίο ντέρμπι έγινε στο Μιλάνο, με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να διαλύει τα κοντέρ για να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τη νίκη επί της Αρμάνι (91-87) και το 12ο σερί θετικό αποτέλεσμα στην κανονική περίοδο της EuroLeague (VIDEOS).

Ο πρώτος γύρος της κανονικής περιόδου της EuroLeague ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (30/12) στο Μιλάνο. Αρμάνι και ΤΣΣΚΑ έδωσαν μια μεγάλη μάχη, με τους Μοσχοβίτες να "επιβιώνουν" στο φινάλε και με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να διαλύουν τα κοντέρ να λυγίζουν τους αντιπάλους τους (91-87) για τη 12η σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

Απίθανο ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague από τον εορτάζοντα (έγινε 26 ετών) Νίκολα Μιλουτίνοβ που μάζεψε 16 επιθετικά ριμπάουντ (!!!) και έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 συνολικά, ενώ είχε 17 πόντους και 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31 λεπτά συμμετοχής. Κακό βράδυ από τον Μάικ Τζέιμς που χρειάστηκε 24 σουτ για να βάλει 20 πόντους, ενώ είχε 11 ασίστ για επτά λάθη, καθοριστικός στην παράταση ο Ντάνιελ Χάκετ που έκλεισε τον αγώνα με 19 πόντους.

Κορυφαίος της Αρμάνι Μιλάνο ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους από 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 12/12 βολές από εννέα κερδισμένα φάουλ. Ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague έκανε και η ΤΣΣΚΑ με τα 30 επιθετικά της ριμπάουντ, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμεναν στα 5/23 τρίποντα, με τα εύστοχα να είναι όλα στη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς στο ματς, ο Μιλουτίνοβ δεν είχε αντίπαλο. Με εκείνον κορυφαίο η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +6 (8-14) στο έβδομο λεπτό, με την Αρμάνι πάντως να απαντά άμεσα, να ισορροπεί το ματς και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-17. Οι Ιταλοί επέμειναν στο δίποντο, η άμυνά τους στον Τζέιμς (0/4 σουτ παίζοντας όλη την περίοδο) ήταν αποτελεσματική, όμως με τον Μιλουτίνοβ δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Ο Σέρβος άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ από το 13' (είχε οκτώ πόντους και εννέα ριμπάουντ), το έκανε για πλάκα, ο Χίλιαρντ κι ο Τζέιμς έβαλαν πέντε πόντους σε τέσσερα δευτερόλεπτα για το 27-36 και οι Μοσχοβίτες έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +6 (33-39) που μάλλον κολάκευε τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν αρκετούς σε αρνητική βραδιά.

Με τον ΛεΝτέι να σηκώνει το περισσότερο βάρος στο σκοράρισμα, η Αρμάνι ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Σενγκέλια έκανε το τρίτο και το τέταρτο φάουλ για να πάει στον πάγκο, ο Χάινς έβγαλε εκπληκτικές άμυνες στη ρακέτα, ο Πάντερ έβαλε τα σουτ κι ο Ντατόμε μπροστά (55-53) την ομάδα του στο 29', με τους γηπεδούχους να έχουν πέντε τρίποντα έως το 30' μετά από τα 0/5 στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Ντιλέινι και Τζέιμς έβαλαν μακρινά σουτ για να "χτίσουν" την αυτοπεποίθησή τους, όμως ο ρυθμός έπεσε στην τέταρτη περίοδο. Ο Μεσίνα έψαχνε απεγνωσμένα σκορ και δεν το έβρισκε, είδε όμως τους Ροντρίγκεθ - Μπρουκς να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα του (69-68), πριν ο Χάκετ βάλει 4/4 βολές για το 69-72 στο 37' και δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς. Ο Τζέιμς έβαλε 1/2 για το 79-80 στα 2.2", αστόχησε τραγικά στη δεύτερη και άφησε χρόνο στους γηπεδούχους, που πήραν timeout, έδωσαν τη μπάλα στον Χάινς και εκείνος κέρδισε φάουλ στα 0.2" από τον Χάκετ για να βάλει τη δεύτερη βολή και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί μίλησε η κλάση του Χάκετ που έβαλε τρίποντο για το 82-88 και ακόμη ένα για το 84-90 που έδωσε οριστικά τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, την 12η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Γιόβτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80 (κ.α.), 87-91

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 17 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), ΛεΝτέι 21 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 12/12 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρολ, Ροντρίγκεθ 4 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ταρζούσκι 1, Ντιλέινι 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Σιλντς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρουκς 2, Χάινς 11 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 4

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 2, Τζέιμς 20 (4/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 λάθη), Χίλιαρντ 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χάκετ 19 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 3 (1), Φόγκτμαν 13 (3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/13 δίποντα, 5/6 βολές, 19 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 24/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 24/26 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/48 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 18/22 βολές, 60 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 30 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (8/1 στις 22:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πάει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια (7/1 στις 20:00).