Αρμάνι Μιλάνο - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 84-74: Ιταλικός θρίαμβος, ρωσικό σοκ με Μιλουτίνοβ

Ο Κουρμπάνοφ απέναντι στον Ντατόμε
Ο Κουρμπάνοφ απέναντι στον Ντατόμε PHOTO CREDITS: CSKABASKET.COM

Η Αρμάνι μπήκε στη σεζόν με θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (84-74), που είδε τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να αποχωρεί μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τραυματισμό πιθανότατα στον αστράγαλο και στο γόνατο.

Η πρεμιέρα τους στη EuroLeague 2021/22 δεν ήταν εύκολη. Δεν ήταν η βραδιά που ήθελε ούτε η Αρμάνι, ούτε η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο οι δύο ομάδες έδωσαν μια όμορφη παράσταση το βράδυ της Πέμπτης (30/9) στο παρκέ του Mediolanum Forum, με αυτή του Μιλάνου να παίρνει τη νίκη (84-74) και εκείνη της Μόσχας να αγωνιά για τον νέο, πιθανότατα σοβαρό, τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Σαβόν Σιλντς, Νικολό Μέλι και Κάιλ Χάινς έκαναν θραύση σε άμυνα κι επίθεση, το βράδυ που ο Ντίνος Μήτογλου έμεινε πολύ χαμηλά (2 πόντοι από 1/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη) σε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής. Πολύ άστοχη η ΤΣΣΚΑ από την περιφέρεια, δεν είχε δημιουργία, εγκλωβίστηκε από τη σκληράδα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έφυγε ηττημένη από το Μιλάνο.

Ο τραυματισμός του Μιλουτίνοβ νωρίς στον αγώνα δεν φρέναρε την ΤΣΣΚΑ, που είχε 3/5 τρίποντα για το 8-12 στο πέμπτο λεπτό. Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κράτησαν μια καλή απόσταση (17-24 με βολές του Κλάιμπερν) και έκλεισαν την περίοδο στο +8 (21-29) με πλουραλισμό και καλά ποσοστά από την περιφέρεια. Η εικόνα του ματς άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Μέλι έδωσε λύσεις για το προσπέρασμα (36-35 στο 15'), ο Σιλντς ακολούθησε, όμως και οι Μοσχοβίτες ήταν εξαιρετικοί για τα δεδομένα της εποχής. Ο Κλάιμπερν ισοφάρισε στο 43-43 στο 18' κι ο Σβεντ έβαλε μπροστά την ομάδα του λίγο πριν από τη ημίχρονο (44-45), στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από τρία λάθη αλλά η ΤΣΣΚΑ 9 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν το μίνι ξέσπασμα που είχαν ανάγκη και το 62-59 να κρατάει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Με ατσάλινη άμυνα στο πρώτο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου, η Αρμάνι πήγε στο +9 (68-59 από δίποντο του Ρίτσι) και έδειξε να βάζει τις βάσεις της νίκης χωρίς να κοιτάξει προς τα πίσω. Λίγο το σοκ από τον τραυματισμό του Μιλουτίνοβ, πολύ περισσότερο η άμυνα των γηπεδούχων εγκλώβισαν την ΤΣΣΚΑ, που την επόμενη εβδομάδα θα ψάξει την πρώτη φετινή της νίκη στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Γιαβόρ, Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-29, 44-45, 62-59, 84-74

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 15 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 17 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 3, Μορασκίνι, Χολ 11 (1), Ντιλέινι, Μήτογλου 2 (1/4 δίποντα), Σιλντς 17 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντατόμε 3 (1)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 13 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπολόμποι 3 (1), Ούχοφ, Χάκετ 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 8 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 12 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σενγκέλια 7 (1/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ, Γκριγκόνις 3 (3/4 βολές), Κουρμπάνοφ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σβεντ 9 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 23/39 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 14/20 βολές, 32 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 18/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Βιτόρια με τη Μπασκόνια (8/10 στις 21:30), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με την Αναντολού Εφές (8/10 στις 20:30).