Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές 73-66: Ο Σιλντς φώναξε το refuse to lose στο Game 2

Ο Σιλντς στο Ολίμπια Αρμάνι - Αναντολού Εφές
Ο Σιλντς στο Ολίμπια Αρμάνι - Αναντολού Εφές OLIMPIA MILANO / FLICKR

Ο Σαβόν Σιλντς κουβάλησε την Αρμάνι Μιλάνο και την οδήγησε στη νίκη επί της Αναντολού Εφές (73-66) στο Game 2 των playoffs. Πύρρειος νίκη για τους κόκκινους, που έχασαν τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ και τον Μάλκολμ Ντιλέινι στην τελευταία περίοδο. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε κι ο Βασίλιε Μίτσιτς.

Παρά το στραπάτσο του Game 1, παρά τα άσχημα ποσοστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρά τους τραυματισμούς των Μάλκολμ Ντιλέινι (πλευρά) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (αστράγαλος) στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές (73-66) στο Game 2 της σειράς και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του εισιτηρίου για το Final Four.

Τίποτα απ όλα αυτά δεν θα μπορούσε να γίνει για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, αν δεν υπήρχε ο Σαβόν Σιλντς, ο οποίος κουβάλησε τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος και έκανε τη διαφορά -ειδικά όταν προέκυψαν οι τραυματισμοί. Ο 27χρονος φόργουορντ της Αρμάνι Μιλάνο είχε 21 πόντους (με 8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/5 βολές) και 8 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι, στο οποίο μετρούσε μόλις 2 πόντους (με 1/5 σουτ και 0/2 βολές) στην ανάπαυλα.

Ο δρόμος για το Βελιγράδι

• Game 1 (0-1): Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές 48-64
  • Game 2: Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές 73-66
  • Game 3: Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο (26/4, 20:30)
  • Game 4: Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο (28/4, 20:30)
  • Game 5: Αρμάνι Μιλάνο - Αναντολού Εφές (αν χρειαστεί)

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα από το Game 1, έφτασε γρήγορα στο +6 (4-10 στο 5'), αλλά η αντίδραση από την απέναντι πλευρά δεν άργησε. Κυρίως γιατί ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ανέλαβε δράση, κάνοντας σχεδόν τα πάντα στην ιταλική επίθεση. Απόδειξη αυτού ήταν το γεγονός πως από τα χέρια του προέκυψαν οι 17/19 πόντοι της Αρμάνι Μιλάνο (είτε άμεσα είτε έμμεσα) στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο την βρήκε στο +2 (19-17 στο 10'). Ο χαμηλός ρυθμός του αγώνα δεν φάνηκε πάντως να είναι πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στηρίχθηκαν στον Σέιν Λάρκιν και τον Μπράιαντ Ντάστον στον δρόμο για το +6 (27-33) του 17ου λεπτού -σε ένα σημείο όπου οι κόκκινοι είχαν περίπου τέσσερα λεπτά δίχως πόντο. Μέχρι το ημίχρονο όμως, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να επιστρέψει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (33-33) χάρη στο μοναδικό καλάθι του Σαβόν Σιλντς στο πρώτο μισό.

Το buzzer beater του φόργουορντ της Αρμάνι Μιλάνο φάνηκε να αλλάζει τον ρυθμό και την ψυχολογία της αναμέτρησης, αν κρίνουμε από το γεγονός πως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (53-43 στο 27'), δείχνοντας να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση. Για πολλοστή φορά όμως, η προσωπικότητα των παικτών του Εργκίν Αταμάν έκανε την εμφάνισή της, πάνω στην ώρα. Ο Σέιν Λάρκιν και ο Βασίλιε Μίτσιτς ηγήθηκαν και βοήθησαν την Αναντολού Εφές να μαζέψει τη διαφορά στον πόντο με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (53-52 στο 30').

Από εκεί και πέρα ήταν σαφές πως όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, με τον εγωισμό των ηγετών των δύο ομάδων. Οι κοντοί της Αναντολού Εφές φρόντισαν για το +4 (59-63 στο 37'), το οποίο όμως δεν έφτανε για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Πολύ απλά γιατί απέναντι υπήρχε ο Σαβόν Σιλντς, για να κουβαλήσει τους κόκκινους και να τους οδηγήσει στην ανατροπή και τη νίκη με προσωπικά καλάθια στην τελική ευθεία του αγώνα.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τη νίκη και ισοφάρισε τη σειρά, δείχνοντας πως έχει σφυγμό για την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Λάτισεβς - Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ροντρίγκεθ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 7 (3 ριμπάουντ), Ρίτσι 3 (1), Μπιλίγκα, Χολ 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιλέινι 3 (1/7 σουτ), Ντάνιελς 6 (2/6 τρίποντα), Σιλντς 21 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάινς 5 (2/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1/4 τρίποντα).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 19 (3/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 2, Σίνγκλετον 3 (1), Μπράιαντ 7 (1), Μόερμαν 4 (6 ριμπάουντ), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (5/9 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ), Σιμόν 2.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 17/33 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 7 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 14/26 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 14/17 βολές, 32 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 3 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 7 μπλοκ.