Αρμάνι - Φενέρμπαχτσε 77-76: Οι Ιταλοί έμειναν στο κόλπο για τα Play-In και πλήγωσαν τους Τούρκους στη μάχη του πλεονεκτήματος έδρας

OLIMPIAMILANO.COM

Η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε της τουρκικής ομάδας με 77-76, μένοντας ζωντανή στη μάχη των Play-In. Πλήγμα για τη Φενέρ στη μάχη του πλεονεκτήματος έδρας, καθώς έμεινε μία νίκη πίσω από την τετράδα.

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 77-76, έμεινε στο κόπλο της διεκδίκησης των Play-In και παράλληλα πλήγωσε την ομάδα του Γιασικεβίτσιους στη μάχη που δίνει για το πλεονέκτημα έδρας, σε ένα αποτέλεσμα που βολεύει τον Παναθηναϊκό AKTOR που επικράτησε της Μπαρτσελόνα.

Η ιταλική ομάδα βρίσκεται πλέον στην 10η θέση σε τετραπλή ισοβαθμία στο 14-17 μαζί με Εφές, Βαλένθια, Παρτίζαν, ενώ η Φενέρ έμεινε μία νίκη πίσω από την τετράδα.

Μονόλογος ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Αρμάνι Μιλάνο με τη Φενέρμπαχτσε, καθώς οι Ιταλοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και απέκτησαν προβάδισμα. Ο Νικολό Μέλι ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, την ώρα που η τουρκική ομάδα στερούταν λύσεων στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διψήφιο προβάδισμα των Ιταλών, το οποίο διευρύνθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (34-20), ωστόσο η Φενέρ έκανε μία μικρή αντεπίθεση προς το τέλος του πρώτου μέρους και με ένα σερί 7-0 μετέτρεψε το 43-29 σε 43-36, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η Φενέρμπαχρσε συνέχισε την αντεπίθεσή της και στο τρίτο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Η Αρμάνι απάντησε και ανέβασε την διαφορά εκ νέου σε διψήφια τιμή. Η Φενέρμπαχτσε έκανε την αντεπίθεσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε "θρίλερ", με την αγωνία να κορυφώνεται στα τελευταία λεπτά.

Ο Σιλντς έβαλε ένα μεγάλο καλάθι, το οποίο έδωσε προβάδισμα στην Αρμάνι (75-73), ακολούθησε άστοχο σουτ του Γουίλμπεκιν, για να πάει στις βολές ο Μίροτιτς και να γράψει το 77-73, 13" πριν το φινάλε. Ο Μπιμπέροβιτς απάντησε με ένα τεράστιο σουτ και μείωσε στον πόντο με 8" να μένουν στο ρολόι. Η Αρμάνι έκανε την επαναφορά, η Φενέρ δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ και το παιχνίδι έληξε με 77-76 υπέρ της Αρμάνι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Νέντοβιτς, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 43-36, 59-51, 77-76.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Αρμάνι πηγαίνει στην έδρα της Ζάλγκιρις (28/3, 20:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου (29/3, 19:45).

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Πόιθρες 9 (6 ριμπάουντ), Μπορτολάνι, Τονούτ 6 (2/2 τρίποντα), Μέλι 17 (2/4 τρίποντα), Νέιπιερ 6, Φλακαντόρι, Χολ 7, Καρούζο, Σιλντς 15 (5 ασίστ), Μίροτιτς 13 (7 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 13 (4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 15 (5/16 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σανλί 6, Παπαγιάννης, Χέιζ-Ντέιβις 10, Μπιμπέροβιτς 13, Νουά, Γκούντουριτς 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 9, Καλάθης 2 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντάρ, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 17/29 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/18 βολές, 30 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/28 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 7/9 βολές, 28 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη