STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Λάρισα 82-70: Βήμα εξάδας από τους κιτρινόμαυρους

EUROKINISSI

Ο Άρης ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε της Λάρισας με 82-70 για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έκανε σημαντικό βήμα για την εξάδα της κανονικής περιόδου.

Έχοντας τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Άρης επικράτησε με άνεση της μαχητικής Λάρισας (82-70) για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έκανε σημαντικό βήμα για την εξάδα. Πλέον ο Άρης ανέβηκε στο 11-12 ενώ η Λάρισα έπεσε στο 10-12 και έχασε έδαφος για την είσοδό της στην εξάδα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θέλει να αποφύγει τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στα playoffs ενώ μπορεί να ελπίζει και στην 5η θέση (θα εξαρτηθεί από τον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα την επόμενη αγωνιστική και το αποτέλεσμα του Λάρισα - Προμηθέας).

Ο Άρης από την άλλη έβαλε γερές βάσεις έχοντας για ακόμα ένα ματς εξαιρετικό τον Άντονι Κάουαν με 20 πόντους αλλά και τον Τζούστον με 19. Για τη Λάρισα ξεχώρισε ο Μούντι με 14 πόντους αλλά και ο Μάριτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με 2/2 τρίποντα από Κάουαν και Γουίλιαμς μπήκε στο ματς ο Άρης που προηγήθηκε από νωρίς με 6-0. Η Λάρισα άργησε να πάρει μπρος και σημείωσε τον πρώτο της πόντο με βολή του Μάριτς, τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (24-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μάριτς και Μούντι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση, όμως ο Άρης με Κάουαν διατήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε το πρώτο μισό στο +9 (44-35).

Και στο δεύτερο μισό ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του και έβαλε ακόμα περισσότερους παίκτες στο επιθετικό παιχνίδι. Η Λάρισα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στο ματς, γνώρισε την ήττα και έχασε ένα ματς που θεωρητικά θα μπορούσε να διεκδικήσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ, Τσαρούχα, Σταματόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 11 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζούστον 19 (7/9 δίποντα), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανος): Χάντσον 6 (2/10 δίποντα), Κρουμπάλι 5 (1/3 δίποντα), Καράμπελας 7, Μάριτς 13 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μούντι 14 (2/7 τρίποντα), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 22/39 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 19 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 13 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 26η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα ενώ η Λάρισα θα παίξει απέναντι στον Ιωνικό εντός έδρας.