EUROCUP

Άρης - Κλουζ 59-61: Πάλεψε αλλά λύγισε στο φινάλε

ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS

Ο Άρης πάλεψε παρά τις απουσίες, έφτασε κοντά στο θετικό αποτέλεσμα με την διπλή ευκαιρία του Γκάλινατ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο δεν τα κατάφερε και η Κλουζ πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες με 61-59.

Ο Άρης πάλεψε με αντίπαλο την Κλουζ και παρά τις απουσίες (Τολιόπουλος, Σλαφτσάκης, Μπλούμπεργκς) έφτασε κοντά στη νίκη, ωστόσο ο Γκάλινατ αστόχησε σε λέι απ και φόλοου στην τελευταία επίθεση των κίτρινων και η Κλουζ πήρε τη νίκη στη Θεσσαλονίκη με 61-59.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες κάτι το οποίο αποδεικνύεται και από το τελικό αποτέλεσμα, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην σκληράδα και να κρίνεται στις λεπτομέρεις.

Τρίτη ήττα για τους κίτρινους στο EuroCup, στο 4-1 και στα ψηλά της βαθμολογίας συνεχίζει η Κλουζ.

Το ξεκίνημα του Άρη στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακό. Οι κίτρινοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-3, με τον Γκάλινατ να είναι... ζεστός και τους παίκτες του Καστρίτη να συνδέονται από την περίμετρο με 3/3 τρίποντα. Στην συνέχεια η Κλουζ ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση ενός σουτ (22-19). Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βορυν την σύνδεσή τους με το καλάθι και το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Παρόλα αυτά ο Άρης βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (33-32).

Η Κλουζ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έτρεξε ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά επτά πόντων (33-40). Ο Άρης βρήκε τους πρώτους του πόντους στην τρίτη περίοδο από την γραμμή των ελευθέρων βολών στο 34' (35-40), δείχνοντας μπλοκαρισμένος στο επιθετικό κομμάτι. Με την ρουμάνικη ομάδα σε θέση οδηγού, ο Ρόνι Χάρελ σκόραρε ένα τρίποντο ψυχολογίας στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου και έστειλε τους κίτρινους σε απόσταση ενός σουτ (46-49). Όλα θα κρίνονταν στο φινάλε, ο Γκάλινατ αστόχησε σε διπλή ευκαιρία στην τελευταία επίθεση των κίτρινων και η Κλουζ έφυγε νικήτρια με 61-59.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μογκούλκοκ, Μπαένα, Βαν ντεν Μπροκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 5 (7 ριμπάουντ), Καρ 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11, Φίλλιος, Μποχωρίδης 4, Περσίδης, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 10 (8 ριμπάουντ), Καλόγηρος, Μπάνκστον 6 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (3/5 τρίποντα, 6 λάθη).

ΚΛΟΥΖ (Σίλβασαν): Γκούζμαν 6 (6 ριμπάουντ), Μέγιερις 12 (6 ριμπάουντ), Λαπουστέ, Ροσνάφκσι, Σίλεϊ, Στιπάνοβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κατέ 7, Ματσίουτσα, Έντι 8 (3 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Ρίτσαρντ 10 (4 ριμπάουντ), Μοκόκα 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/37 δίποντα (37%), 6/23 τρίποντα (26%), 13/15 βολές (86%), 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κλουζ: 18/35 δίποντα (51%), 3/21 τρίποντα (14%), 16/21 βολές (76%), 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπούντουτσνοστ (8/11, 20:00), ενώ η Κλουζ υποδέχεται την Ουλμ (8/11, 19:00).