STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Ηρακλής 83-78: Ματσάρα και κιτρινόμαυρος θρίαμβος στην παράταση

EUROKINISSI

Ο Τζέιμς Κέλι (29 πόντοι - 9 ριμπάουντ) έκανε θραύση, για να λυγίσει ο Άρης τον Ηρακλή στην παράταση (83-78) σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο.

Μεγάλο ντέρμπι, με ξεσπάσματα, με ένταση, με πάθος και με πείσμα έγινε το βράδυ της Κυριακής (14/11) στο Αλεξάνδρειο, με τον Ηρακλή να κάνει απίθανη εμφάνιση στο πρώτο μέρος και ένα επί μέρους 1-23, να βρίσκεται σε ρόλο κυνηγού στο δεύτερο, να βρίσκει ένα καλό διάστημα στο φινάλε, αλλά να δέχεται ένα σερί 6-0 από τους γηπεδούχους που έστειλαν τον αγώνα στην παράταση και εκεί πήραν την νίκη με 83-78.

Στο 3-4 ανέβηκε ο Άρης, στο 1-5 έπεσε στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στον πάγκο του ο Ηρακλής, που κουβαλάει και ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών. Ο Τζέιμς Κέλι (29 πόντοι - 9 ριμπάουντ) ήταν ο MVP των κιτρινόμαυρων, ο Τόνι Ντάγκλας ήταν ο άνθρωπος που τα έκανε όλα για τον Ηρακλή σε σκοράρισμα, ριμπάουντ, δημιουργία, αλλά και λάθη (19 πόντοι, 2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη).

Το... διαστημικό ξεκίνημα του Άρη, κυρίως στην άμυνα, για το 12-3 στο πέμπτο λεπτό αποδείχθηκε ένα απλό ξέσπασμα. Ο Ηρακλής βρήκε ενέργεια μέσα από το πάθος του Αγραβάνη, έτρεξε ένα σερί 0-13 και έκλεισε την περίοδο στο +3, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Κέλι να έχει 10 πόντους από 5/6 προσπάθειες και τους υπόλοιπους μόλις ένα εύστοχο σουτ σε 12 εκτελεσμένα.

Παπαδάκης με τρίποντο και Τέιλορ με τρίποντο έγραψαν το 13-24 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, το επί μέρους 1-21 έμοιαζε βγαλμένο από άλλα πρωταθλήματα, χαμηλότερων κατηγοριών, ο Σκορδίλης έβαλε βολές για το 13-26 και με τον Καστρίτη έξαλλο, γενικώς, η κατάσταση έγινε πολύ δύσκολη για τους γηπεδούχους που πάντως είχαν ένα καλό διάστημα για να μειώσουν στο 32-37 του ημιχρόνου παρά το γεγονός ότι μετρούσαν μόλις 2 ασίστ για 10 λάθη!

Η αντεπίθεση του Άρη έγινε στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον κόσμο να δίνει ξανά ώθηση μετά από αρκετή ώρα και με τον Τζούστον να γράφει το 45-41 στο 24'. Ο Κέλι ήταν συγκλονιστικός, οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (60-56) και με τον Κλόμπουτσαρ να βάζει διαδοχικά σουτ, πήγαν και στο +7 (65-58), σημείο στο οποίο διακόπηκε ο αγώνας εξαιτίας ενός λιποθυμικού επεισοδίου που είχε οπαδός στην εξέδρα. Το ματς συνεχίστηκε μετά από μερικά λεπτά με τον Άρη να έχει χάσει τον καλό ρυθμό του, τον Γούλριτζ να γράφει το 67-71 στο 38' και τον Ντάγκλας να κάνει το 67-73 με λέι-απ στον αιφνιδιασμό.

Και όμως, ο Άρης επέμεινε, ο Κέλι έβαλε γκολ-φάουλ για το 73-73 στα 36.7", ο Ντάγκλας έκανε επιθετικό φάουλ στα 18.2", ο Κλόμπουτσαρ έκανε λάθος και ο Ντάγκλας αστόχησε σε πάρα πολύ δύσκολο σουτ στο φινάλε για να πάει το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είδαν τον Ντάγκλας να κάνει παράβαση οκτώ δευτερολέπτων με το σκορ στο 77-73, ο Κάουαν έβαλε αμέσως μετά απίθανο τρίποντο για το 80-73 και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.α.), 83-78

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λόκετ 2 (0/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Κέλι 29 (12/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζούστον 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Κλόμπουτσαρ 15 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 3 (1), Αγραβάνης 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη), Λιντς 6 (5 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10 (4/8 δίποντα, 5 κλεψίματα), Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/47 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 24/31 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 23 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 14/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 23 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Άρης θα απολαύσει το ρεπό του, ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (21/11 στις 17:00).