STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Ιωνικός 74-62: Το έπος του 18χρονου Ομήρου Νετζήπογλου τον κράτησε στην Α1

Ο 18χρονος γκαρντ του Άρη, Όμηρος Νετζήπογλου
Ο 18χρονος γκαρντ του Άρη, Όμηρος Νετζήπογλου EUROKINISSI

Με τον 18χρονο γκαρντ Όμηρο Νετζήπογλου να κάνει πράγματα και θαύματα στο δεύτερο ματς της καριέρας του, ο Άρης νίκησε τον Ιωνικό (74-62) και εξασφάλισε την παραμονή του στη Stoiximan Basket League της σεζόν 2021/22 (VIDEOS).

Υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο πριν από λίγες εβδομάδες και το απόγευμα του Σαββάτου (10/4) ο Όμηρος Νετζήπογλου έγινε ο νέος ηγέτης του Άρη. Ο 18χρονος γκαρντ ήταν σπουδαίος στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό, κουβάλησε τους κιτρινόμαυρους στη νίκη (74-62) και εξασφάλισε την παραμονή τους στη Stoiximan Basket League για ακόμα μία σεζόν.

Στο 7-14 οι Θεσσαλονικείς, έπιασαν σε αυτό το ρεκόρ τους Νικαιώτες παρά το γεγόνός ότι έχασαν λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ τον Κουίντον Ντεκόζι (ενοχλήσεις στη μέση) και στη διάρκεια του αγώνα τον Γιάννη Κουζέλογλου (διάστρεμμα). MVP ο Νετζήπογλου, που στο δεύτερο παιχνίδι της επαγγελματικής του καριέρας έγραψε 22 πόντους από 6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα σε 29 λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον νεαρό Νετζήπογλου να σκοράρει επτά γρήγορους πόντους, ο Άρης μπήκε δυναμικά στο ματς (9-2 στο 3') και με τον 18χρονο γκαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με δύο (20-18). Ο Ιωνικός πήρε σκορ από τέσσερις παίκτες, ήταν όμως αρκετά άστοχος (4/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα), με τις άμυνες να παίζουν πολύ σημαντικότερο ρόλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκορ να μένει χαμηλά και τους γηπεδούχους να στηρίζονται στον Μιλόσεβιτς που έκανε καταπληκτική δουλειά για το 34-32 του ημιχρόνου. Με 3/13 τρίποντα ο Άρης και με 4/13 ο Ιωνικός, αναζητούσαν λύσεις κοντά στο καλάθι, όπου πέτυχαν τους 30 από τους 66 πόντους του πρώτου μέρους.

Με τον Νετζήπογλου σε απίστευτη κατάσταση, σε άμυνα κι επίθεση, σε σκορ και δημιουργία, ο Άρης έχτισε ένα προβάδισμα δέκα πόντων (49-39 και 54-44) στα μέσα της τρίτης περιόδου, μπήκε με +8 στην τέταρτη (61-53), δεν σκόραρε στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης αλλά δεν δέχθηκε πόντο, πήγε στο +10 (63-53) από το πρώτο καλάθι του Λιτλ και δεν κοίταξε πίσω. Ο Τσάλμερς κι ο Νετζήπογλου δεν άφησαν τον Ιωνικό να πιστέψει στην ανατροπή, ο Αμερικανός έβαλε μεγάλο καλάθι για το 66-56 και οι κιτρινόμαυροι πήραν την έβδομη φετινή τους νίκη, μια νίκη που τους κράτησε στη μεγάλη κατηγορία για ακόμα μία σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Κουζέλογλου 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσάλμερς 6 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νετζήπογλου 22 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντραγκίτσεβιτς 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λιτλ 2 (1/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σλαφτσάκης, Φλιώνης 8, Μιλόσεβιτς 18 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 9 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χόλογουελ 17 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μουχαϊμίν 4 (1/8 σουτ), Τολιόπουλος 17 (2/11 τρίποντα, 9/10 βολές), Πριτζέτ, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Χουγκάζ 7 (1), Χόλιφιλντ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/40 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 51 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 17 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 13/34 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 15/16 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 22η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει στο Περιστέρι και ο Ιωνικός εντός έδρας με τον Κολοσσό.

Photo credits: Eurokinissi