NBA

Τα αποτελέσματα της βραδιάς στο ΝΒΑ: "Σκόρπισαν" τη Γιούτα οι Νετς, πήραν τα θρίλερ οι Σπερς και Μπουλς

Ο Καϊρί Ίρβινγκ κόντρα στους Γιούτα Τζαζ
Ο Καϊρί Ίρβινγκ κόντρα στους Γιούτα Τζαζ AP PHOTO/FRANK FRANKLIN II

Οι Νετς "σκόρπισαν" τους Τζαζ (130-96) έχοντας σε τρομερό βράδυ τον πρωταγωνιστή Καϊρί Ίρβινγκ. Οι Σπερς και Μπουλς πήραν τα θρίλερ με Κλίπερς και Μπλέιζερς αντίστοιχα, ενώ τα κατάφεραν και οι Νάγκετς, με σούπερ Νίκολα Γιόκιτς.

Ο Κέβιν Ντουράντ μπορεί να μην έπαιξε, όμως ο Καϊρί Ίρβινγκ έπαιξε και για τους δύο, δίνοντα στην ομάδα του, τους Μπρούκλιν Νετς την εμφατική νίκη κόντρα στους Γιούτα Τζαζ με 130-96.

Από το ξεκίνημα κιόλας του ματς, οι Νετς δεν ήθελαν να αφήσουν περιθώρια στους Τζαζ και παρότι ο KD απουσίαζε λόγω καραντίνας, η ομάδα του Μπρούκλιν βασίστηκε στον Καϊρί Ίρβινγκ.

Έτσι η πρώτη περίοδος, ολοκληρώθηκε (35-14), με τον Αμερικανό σούπερσταρ να έχει ήδη βάλει 18 πόντους, έχοντας μάλιστα το απόλυτο στα σουτ (100%).

Κάπου εκεί τελείωσαν και τα όνειρα των Τζαζ, αφού δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 130-96.

Για τους νικητές ο Ίρβινγκ τελείωσε το ματς έχοντας 29 πόντους με 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζάρετ Άλεν, ο οποίος έβαλε 19 πόντους, μάζεψε 18 ριμπάουντ και έκλεψε τρεις φορές την μπάλα.

Όσον αφορά τους ηττημένους, 31 πόντους είχε ο συγκινητικός Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος πάλευε μόνος του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-14, 63-44, 98-73, 130-96

ΝΕΤΣ: Πρινς 8, Γκριν 2, Άλεν 19 (18 ριμπάουντ), Μπράουν 6 (6 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 29 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λουαού-Καμπαρό 11, ΛεΒέρ 24, Χάρις 10, Τζόρνταν 5, Τζόνσον 6 (7 ασίστ), Σάμετ 5, Πέρι 5 (5 ριμπάουντ), Τσιόζα

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 4, Ο'Νιλ 10 (5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 10 (11 ριμπάουντ), Μίτσελ 31 (10/22 σουτ, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόνλι 8 (5 ασίστ), Ίνγκλις 7, Φέιβορς 2, Κλάρκσον 12, Όνι, Αζουμπουικε 2, Φόρεστ 2, Χιουζ 5, Χάρισον 3

ΝΑΓΚΕΤΣ - ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ (123-116)

Οι Νάγκετς κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο 12λεπτο, με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει ματσάρα βάζοντας 35 πόντους στους Τίμπεργουλβς, δίνοντας τη νίκη με 123-116.

Η Μινεσότα καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αρκετά ανταγωνιστική και κάποιες περιόδους καλύτερη από την ομάδα του Ντένβερ, με αποτέλεσμα να πάρει και μία διαφορά 15 πόντων (43-28) στο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα, οι Νάγκετς μπήκαν ψυχωμένοι στο δεύτερο μέρος και με ηγέτη τον εκπληκτικό Νίκολα Γιόκιτς (35 πόντους, 12/20 σουτ, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ) όχι μόνο γύρισαν το παιχνίδι, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο τέλος (123-116).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-22, 62-65, 93-96, 123-116

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μπάρτον 20 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίλσαπ 10, Γιόκιτς 35 (12/20 σουτ, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 10, Μάρεϊ 13, Μόρις 4, Γκριν 17 (6 ριμπάουντ), Ντοζιερ 3 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο 11 (0/3 τρίποντα), Χάμπτον

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Κάλβερ 4 (6 ριμπάουντ), Ερναγκόμεθ 25 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 4 (6 ριμπάουντ), Ράσελ 33 (0/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ριντ 5, Έντουαρντς 15, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λέιμαν 7, Βάντερμπιλτ 11 (5 ριμπάουντ)

ΚΛΙΠΕΡΣ - ΣΠΕΡΣ (113-116)

Οι Σπερς κατάφεραν να πάρουν το θρίλερ απέναντι στους Κλίπερς (116-113), έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Πάτι Μιλς, ο οποίος έκανε τα πάντα για την ομάδα του, σκοράροντας 27 πόντους με 8/12 τρίποντα.

Το ματς φαινόταν εξ αρχής ότι θα είναι ντέρμπι, με την ομάδα του Σαν Αντόνιο παρόλα αυτά να βάζει δύσκολα σουτ έξω από τα 7,25μ. κυρίως με τον Πάτι Μιλς και να φεύγει για το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με +19 πόντους (63-44).

Κάπου εκεί, οι Κλίπερς απάντησαν με ένα δικό τους σερί 23-5 και με έναν τρομερό Καουάι Λέοναρντ (30 πόντους, 10 ασίστ) αλλά Πάτρικ Μπέβερλι (20 πόντους 6/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), επέστρεψαν στο παιχνίδι, για να κριθεί ο τελικός νικητής στο τελευταίο και τέταρτο 12λεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο και 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ενώ οι Σπέρς βρίσκονταν μπροστά με 116-113, στην επαναφορά, ο Λέοναρντ αποφάσισε να πάρει τη μοίρα της ομάδας του στα χέρια του, εκτέλεσε για τρεις, όμως αστόχησε και το ματς πήγε στο Σαν Αντόνιο, το οποίο έφτασε τις τρεις νίκες στην κανονική διάρκεια.

Ο Πάτι Μιλς ήταν εξαιρετικός για τους νικητές, αφού πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας στα τρίποντα (σταμάτησε στα 8), πετυχαίνοντας μάλιστα 27 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-36, 44-63, 84-85, 113-116

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 30 (13/21 σουτ, 10 ασίστ), Μπατούμ 18 (9 ριμπάουντ), Ιμπάκα 3 (5 ριμπάουντ), Κέναρντ 9 (6 ριμπάουντ), Μπέβερλι 20 (6/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 15, Τζάκσον 8, Ζούμπατς 2 (8 ριμπάουντ), Μαν (3 ριμπάουντ), Κόφι, Πάτερσον 5, Τζορτζ, Καμπενγκέλε, Μόρις, Οτούρου

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 6 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόνσον 9 (8 ριμπάουντ), Όλντριτζ 14 (6 ριμπάουντ), Μάρεϊ 21 (5 ριμπάουντ), Γουόκερ 9, Μιλς 27 (8/12 τρίποντα, ), Βέισελ 12, Πόελτλ 2 (6 ριμπάουντ), Γκέι 16 (7 ριμπάουντ), Γιούμπανκς, Τζόουνς, Λάιλς, Σάμανιτς

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ - ΜΠΟΥΛΣ (108-111)

Οι Μπλέιζερς παρόλο που το πάλεψαν μέχρι τέλους με ως συνήθως πρωταγωνιστή των τελευταίων δευτερολέπτων τον Ντέμιαν Λίλαρντ, έχασαν από τους καλύτερους Μπουλς (111-108).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να είναι εξαιρετική γι' αυτούς, αφού πήραν μία διαφορά 18 πόντων 39-21.

Κάπου εκεί όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση από την ομάδα του Σικάγο, με αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος και το τρίτο 12λεπτο να γυρίσουν το παιχνίδι και να κριθούν όλα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, ενώ 3 λεπτά για το φινάλε του, οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι (100-100). Η ομάδα του Σικάγο μπορεί να πήρε για πρώτη φορά μετά από περίπου τρεις περιόδους το προβάδισμα με 2/2 εύστοχες βολές του Κάρτερ τζούνιορ (104-100), όμως ο Λίλαρντ απάντησε γρήγορα στο επιμέρους σερί τους με ένα τρίποντο και δύο βολές, κάνοντας το 106-105, 30'' για το φινάλε. Ωστόσο, ο παίκτης της τελευταίας στιγμής, Ζακ ΛαΒίν (18 πόντους, 3/10 τρίποντα, 9 ασίστ) έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο 15'' πριν το τέλος με αποτέλεσμα να δώσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του (109-105). Ο clutch Ντέμιαν Λίλαρντ (24 πόντους, 3/11 τρίποντα, 9 ασίστ) όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μεγάλο σουτ στα 7'' μείωσε σε 109-108. Ο Καρμέλο Άντονι αστόχησε στο τέλος, με αποτέλεσμα οι Μπουλς να πάρουν το θρίλερ και τη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-21, 54-45, 85-81, 108-111

ΜΠΛΕΙΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 14 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς 5, Νούρκιτς 12 911 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 26 (10/21 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λίλαρντ 24 (3/11 τρίποντα, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Άντονι 12, Τρεντ 13, Καντέρ 2 (10 ριμπάουντ), Σίμονς, Γκάιλς

ΜΠΟΥΛΣ: Πόρτερ 19 (13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14, ΛαΒίν 18 (9 ασίστ), Γουάιτ 21 (10 ριμπάουντ), Τεμπλ 14, Γιανγκ 10 (8 ριμπάουντ), Γκέιφορντ 2, Βαλεντάιν (8 ριμπάουντ)