FIBA EUROPE CUP

Αντβέρπ - Ιωνικός 87-90: Θρίαμβος με ραψωδία από Τζέρμαν και Χουγκάζ

Ο Κρις Χουγκάζ στον αγώνα με την Αντβέρπ
Ο Κρις Χουγκάζ στον αγώνα με την Αντβέρπ FIBA EUROPE CUP

Μεγάλο ματς από τον Γιουτζίν Τζέρμαν, μεγάλο ματς και από τον Νίκο Χουγκάζ, για την τεράστια εκτός έδρας νίκη του Ιωνικού επί της Αντβέρπ (90-87) στην πέμπτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Τα προγνωστικά δεν ήταν με το μέρος του, όμως ο φετινός Ιωνικός, με τα καλά και με τα άσχημά του, με τα πλεονεκτήματα και με τις αδυναμίες του, έχει μάθει να μην ασχολείται με τις προβλέψεις. Η ομάδα της Νίκαιας έκανε τεράστια εμφάνιση στην Αμβέρσα, επικράτησε με 90-87 της Αντβέρπ για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup και συνεχίζει με στόχο ό,τι καλύτερο μπορεί να πετύχει σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο 2-3 ανέβηκε ο Ιωνικός που στηρίχθηκε σε rotation έξι παικτών, στο 3-2 έπεσε η Αντβέρπ που δεν βρήκε ποτέ τρόπο για να περιορίσει τον Γιουτζίν Τζέρμαν (37 πόντοι, 7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές) και τον Νίκο Χουγκάζ (25 πόντοι, 4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ) που πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 87-88 και τις κρίσιμες βολές που κλείδωσαν την νίκη για την ομάδα του, η οποία δεν πήρε πάντως και την διαφορά καθώς είχε χάσει με 11 πόντους στο κλειστό του Πλάτωνα.

Όλα αυτά, με τον Ιωνικό να μην έχει τον Κωστή Γόντικα, να μη χρησιμοποιεί τον Γιάννη Αθηναίου και να πηγαίνει με τρεις ξένους λίγες ημέρες μετά από το επίσης τεράστιο διπλό απέναντι στο Λαύριο.

Η βαθμολογία του Group F

1. Σπόρτινγκ 3-1
2. Αντβέρπ 3-2
3. Ιωνικός 2-3
4. Μονς-Ενό 1-3

Με τον Τζέρμαν να βάζει 15 πόντους στην πρώτη περίοδο (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), ο Ιωνικός δεν ήταν απλά ανταγωνιστικός, αλλά πήρε και το προβάδισμα με τέσσερις (26-22) στο 10'. Το σαφώς μικρότερο βάθος της ομάδας της Νίκαιας έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αντβέρπ να πηγαίνει από το -7 (22-29) στο +8 (44-36) μέσα σε λίγα λεπτά, αλλά να επιμένει υπερβολικά στο τρίποντο (22 εκτελεσμένα για 9 δίποντα στο πρώτο μέρος) και να δίνει στον Ιωνικό την ευκαιρία να ισορροπήσει το παιχνίδι στο ημίχρονο (45-45).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα γρήγορο σερί 11-0 στο δεύτερο μέρος, προηγήθηκαν με 56-45 χάρη σε ένα καλό τρίλεπτο σε άμυνα κι επίθεση, πήγαν και στο +15 (62-47 στο 25'), όμως ξανά ο Ιωνικός είχε τις απαντήσεις και με ένα δικό του σερί 0-9 γύρισε το ματς. Το timeout της Αντβέρπ δεν έκοψε τον καλό ρυθμό των φιλοξενούμενων, ο Κολοβέρος και ο Μουχαϊμίν μείωσαν στο καλάθι (65-63) και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τέταρτη περίοδο.

Ο Μουχαϊμίν με βολές ισοφάρισε στο 85-85 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, στη συνέχεια όμως έκανε κρίσιμο λάθος όταν έχασε την μπάλα στα 53". Ο Ντόνκορ έγραψε το 87-85 στα 33" με σουτάκι από πλάγια θέση, πριν ο Χουγκάζ βάλει το τέταρτο τρίποντό του για το προσπέρασμα (87-88) στα 17.6". Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν στην επόμενη φάση την ευκαιρία τους, ο Χουγκάζ πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ, έβαλε τις βολές και ο Ιωνικός πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβοβιτς, Σλίβιτς, Εστέβε-Μαλμιέρκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντεσπαλιέ 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόνκορ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Χαντς 5 (1), Εμβέμα 2 (1/7 σουτ), Τίμπι 23 (2/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοφέρ 4, Φρίντρικσον 28 (4/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ροζιέρ 2

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Χουγκάζ 25 (4/11 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Τζέρμαν 37 (7/11 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 10 (1), Μουχαϊμίν 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Όουενς 4 (5 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Χατζηκυριάκος 3 (1), Γκιουζέλης

Τα ομαδικά στατιστικά της Αντβέρπ: 16/26 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 7/11 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 18/38 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 34 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 12 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο Ιωνικός θα υποδεχθεί την Σπόρτινγκ (17/11), ενώ η Αντβέρπ θα παίξει στο Βέλγιο με την Μονς-Ενό.