Αναντολού Εφές - Ερυθρός Αστέρας 86-72: Λάρκιν - Μίτσιτς δεν άφησαν περιθώρια

Ο Βασίλιε Μίτσιτς κατευθύνει τους συμπαίκτες του στη διάρκεια του αγώνα της Αναντολού Εφές με τον Παναθηναϊκό
Ο Βασίλιε Μίτσιτς κατευθύνει τους συμπαίκτες του EUROKINISSI

Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς έβαλαν από νωρίς τις βάσεις και η Αναντολού Εφές επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα (86-72) για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Τραυματίστηκε ο Τζόρνταν Λόιντ (VIDEOS).

Τη 12η νίκη της πανηγύρισε η Αναντολού Εφές το βράδυ της Τρίτης (26/1), καθώς επικράτησε με άνεση (86-72) του Ερυθρού Αστέρα για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, είδε τους Σέρβους να χάνουν τον Τζόρνταν Λόιντ τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο και με τους Σέιν Λάρκιν - Βασίλιε Μίτσιτς να βάζουν τις βάσεις από νωρίς, έφτασε με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα. Ουδείς διακρίθηκε πραγματικά από την ομάδα του Βελιγραδίου, που έπεσε στο 7-15.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή βραδιά της Εφές φάνηκε νωρίς. Το 14-3 στο τρίτο και το 22-8 στο έκτο λεπτό βοήθησαν τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό χωρίς τον Λάρκιν στην αρχική τους πεντάδα, να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +16 (29-13) από 6/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, δεν είχαν λάθος, είχαν όμως τον Μίτσιτς σε απίθανη κατάσταση. Οταν ο Λάρκιν μπήκε στο ματς, μαζί με τον Αμερικανό διέλυσαν την άμυνα του Ερυθρού Αστέρα, έγραψαν το 46-25 στο 16' και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +21 (56-35), με καταπληκτικά ποσοστά στο δίποντο (11/14) και το τρίποντο (10/17), την ώρα που οι Σέρβοι μετρούσαν 7/19 σουτ από την περιφέρεια και είχαν χάσει τον Λόιντ που τραυματίστηκε σε μια προσγείωσή του.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, η ελπίδα του Ερυθρού Αστέρα να μαζέψει το σκορ δεν είχε αποτέλεσμα και το 75-52 του 30' είχε κρίνει την αναμέτρηση. Με πλουραλισμό, με τον Μπομπουά και τον Ντάνσον να δίνουν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα, με τον Αταμάν να διαχειρίζεται καλά τα λεπτά των παικτών του, η Αναντολού Εφές έφτασε δια περιπάτου στο θετικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ζαμόισκι, Λαβρούχιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-13, 56-35, 75-52, 86-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 23 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπομπουά 11 (3/5 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 2, Μούσα, Σανλί 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές), Μορμάν 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουντσέρ, Μίτσιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 6, Σιμόν 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο' Μπράιαντ, Χολ 9 (4/6 δίποντα), Γουόλντεν 5 (1), Λόιντ 7 (1), Νταβίντοβατς 12 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ριθ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Ντόμπριτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Νόκο 4, Κολόμ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/27 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 6/11 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/27 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 5/10 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 23η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα παίξει με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (28/1 στις 21:05), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (29/1 στις 21:45).