Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 77-83: Γύρισε από το -15 και είναι αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ντιλέινι μετά το φινάλε του αγώνα της Αρμάνι Μιλάνο
Ο Ντιλέινι μετά το φινάλε του αγώνα της Αρμάνι Μιλάνο OLIMPIA MILANO / TWITTER

Η Αρμάνι Μιλάνο γύρισε από το -15 του ημιχρόνου και πανηγύρισε τεράστια νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές (83-77) για την 32η αγωνιστική της EuroLeague. Αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας η ιταλική ομάδα!

Για ένα ημίχρονο, η Αναντολού Εφές ήταν το απόλυτο αφεντικό στο Sinan Erdem Dome. Βρέθηκε μέχρι το +15 απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο κι έδειχνε έτοιμη για επιβλητική νίκη. Η ανάπαυλα άλλαξε άρδην τα δεδομένα όμως, με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν αγνώριστοι από τα αποδυτήρια και να κάνουν εντυπωσιακή ανατροπή.

Με πρωτομάστορα τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, η ιταλική ομάδα έφερε πολύ γρήγορα τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο φινάλε της τρίτης περιόδου κι εν τέλει πανηγύρισε τη μεγαλύτερη ίσως φετινή νίκη (83-77). Αυτή που τη φέρνει πλέον αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας.

Η Αναντολού Εφές έδειξε πολύ γρήγορα πως θέλει όσο τίποτε άλλο τη νίκη. Η ένταση που είχε στο παιχνίδι και η συνέπεια στο περιφερειακό σουτ έκαναν τη διαφορά, την ώρα που ο Βασίλιε Μίτσιτς εξέθετε την άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο σε διαδοχικές κατοχές. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9 (22-13 στο 7'), προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, η οποία τους βρήκε να έχουν 7/9 στο τρίποντο. Ο Έτορε Μεσίνα δοκίμαζε διαρκώς πράγματα, επί της ουσίας όμως δεν μπορούσε να αλλάξει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Οι κόκκινοι δεν πλησίασαν περισσότερο από το -4 (33-29 στο 14'), αφού η τουρκική αντίδραση ήταν άμεση. Αυτή τη φορά με εκφραστή τον Άντριεν Μόερμαν, ο οποίος έβαλε συνεχόμενους πόντους και συνετέλεσε όσο κανείς άλλος στο "χτίσιμο" του +15 (51-36) του ημιχρόνου, στο οποίο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχαν 3 πόντους με 1/5 σουτ.

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε στα χέρια της Αναντολού Εφές για είκοσι λεπτά, ήρθε τούμπα μέσα σε μια περίοδο. Πλέον, ήταν η Αρμάνι Μιλάνο αυτή που έπαιζε με ένταση και έπαιρνε πράγματα από την περιφέρεια, ειδικά από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο "Τσάτσο" έκανε ένα βήμα μπροστά και μαζί με τον Τζίτζι Ντατόμε έφεραν τους φιλοξενούμενους σε θέση να έχουν αυτοί το προβάδισμα με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (61-62).

Δεδομένης της κατάστασης, η πίεση είχε μεταφερθεί στην πλευρά των γηπεδούχων. Ο Βασίλιε Μίτσιτς έπαιρνε διαρκώς πρωτοβουλίες για να σώσει την κατάσταση, οι υπόλοιποι όμως δεν ήταν εξίσου αποτελεσματικοί στο μπροστινό μέρος του γηπέδου. Κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως το ιταλικό προβάδισμα έφτασε μέχρι το +5 (70-75) στο 37' μετά από λέι απ του Τζίτζι Ντατόμε.

Το βάρος στους ώμους των γηπεδούχων ήταν τεράστιο, κάτι που αποτυπώθηκε στην κατάληξη των σουτ που πήραν. Ουδείς μπόρεσε να βάλει ένα μεγάλο τρίποντο που θα δώσει την απαιτούμενη ώθηση, ειδικά από την στιγμή που η Αρμάνι Μιλάνο κατέβαζε την ταχύτητα και οδηγούσε το φινάλε σε μεγάλες κατοχές. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα διατήρησαν το πάνω χέρι μέχρι το φινάλε και πήραν τη δεύτερη νίκη επί των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι απογοητεύτηκαν ενδεχομένως όσο ποτέ άλλοτε στη διάρκεια της φετινής σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ - Ράντοβιτς - Γιόβτσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 4 (1/5 σουτ), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Μόερμαν 16 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Πλάις 4 (1), Μίτσιτς 27 (6/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Άντερσον 5, Ντάνστον 9 (1), Σιμόν.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 12 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι 3 (1), Χολ 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Ντιλέινι 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Σιλντς 12 (5 ασίστ), Χάινς 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1), Ντατόμε 14 (4/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 13/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 18/27 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 24/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές έχει ακόμη τα παιχνίδια με Άλμπα (εντός), Μπάγερν Μονάχου (εντός) και Ερυθρό Αστέρα (εκτός) μέχρι το φινάλε της regular season, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο κλείνει την κανονική διάρκεια της EuroLeague με τους αγώνες απέναντι σε Μπάγερν Μονάχου (εντός), Μονακό (εντός) και Βιλερμπάν (εκτός).