EUROCHALLENGE

Άμστερνταμ-Ολύμπια Λάρισας: 68-64

Μπαρτζώκας INTIME SPORTS

Οι "πορτοκαλί' δεν τα κατάφεραν στο Άμστερνταμ και ηττήθηκαν από την ομώνυμη ομάδα (68-64)

Οι 15 πόντοι του Παντελή Παπαϊωακείμ, οι 14 του Κόρεϊ Μπέσλερ και οι 11 του Μάικ Κινγκ δεν ήταν αρκετοί για να στηριχθεί πάνω τους η Ολύμπια Λάρισας, που βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ, εγκλωβισμένη στην άμυνα του Άμστερνταμ.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-14, αλλά η διαφορά στην ουσία αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν η ομάδα της Λάρισας, άρχισε να μένει από δυνάμεις, λύσεις και δημιουργία στην επίθεση. Με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 36-26, ήταν φανερό που χρειαζόταν ολοκληρωτική μεταμόρφωση στο δεύτερο μέρος.

Και όντως στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολύμπια μείωσε ακόμη και στον πόντο, αλλά και πάλι δεν άντεξε, με αποτέλεσμα το Άμστερνταμ που είχε σε καλή μέρα τους Γκίπσον, Χάρισον και Βαν Πάσεν να κλείσει την περίοδο προηγούμενη με 51-44. Η εικόνα έμεινε ίδια και στην τελευταία περίοδο και η Ολύμπια έχασε δίκαια με 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-26, 51-44, 68-64

Αμστερνταμ: Γκίπσον 21 (2), Χάρισον 16 (3), Ουέσελς 7 (1), Ντε Ρανταμί, Τόμας 3, Ριμπέιρο, Βίατ, Βαν Πάσεν 16, Τρεντ, Κράμπενταμ 5.

Ολύμπια Λάρισας: Καστλ 8 (2), Κινγκ 11 (3), Σούλτζε, Σπανός 6 (2), Μπέλσερ 14 (2), Γιαννουλάκος, Μπατής 4, Αριγκμπάμπου, Κολόκας 6, Καραποστόλου, Παπαϊωακείμ 15.