Άλμπα Βερολίνου - Ζενίτ 76-67: Οι Γερμανοί σόκαραν τους Ρώσους και πήραν σπουδαία εντός έδρας νίκη

Ο Κριστ Κουμάτζε με την φανέλα της Άλμπα Βερολίνου
Ο Κριστ Κουμάτζε με την φανέλα της Άλμπα Βερολίνου PHOTO CREDITS: UNICS.RU

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι στο δεύτερο μισό του η Άλμπα άντεξε την πίεση της Ζενίτ και επικράτησε εντός έδρας με 76-67 για την 26η αγωνιστική της EuroLeague, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Η Άλμπα Βερολίνου τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ζενίτ ωστόσο επικράτησε με 76-67 για την 26η αγωνιστική της EuroLeague και πήρε μία πολύτιμη νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη διοργάνωση. Πλέον οι Γερμανοί πήραν βαθμολογική ανάσα, έφτασαν τις 8 νίκες (8-16 το ρεκόρ τους) και θα εξαντλήσουν μέχρι το τέλος τις όποιες πιθανότητες έχουν για την οκτάδα.

Οι Ρώσοι από την άλλοι πήγαν να κάνουν την ανατροπή αλλά έχασαν πολύτιμο έδαφος πέφτοντας στο 14-9 στη σεζόν. Από την Άλμπα δεν υστέρησε κανείς αλλά κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Λο με 15 πόντους ενώ για την Ζενίτ ξεχώρισε ο Κουζμίνσκας και ο Μπαρόν που είχαν από 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς και αιφνιδίασαν τη Ζενίτ που έδειχνε να μην πατάει καλά στο παρκέ μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά. Η διαφορά πήγε άμεσα σε διψήφια επίπεδα και η Άλμπα με πρωταγωνιστές τους Λο και Σίκμα, είχε τον απόλυτο έλεγχο της πρώτης περιόδου. Η εικόνα άλλαξε για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το ματς στην απόλυτη ισορροπία (34-34).

Το ματς στο δεύτερο μισό του ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να εξασφαλίσουν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα. Η Άλμπα ήταν εκείνη που 10 λεπτά πριν από το φινάλε του ματς είχε ένα μικρό προβάδισμα, όχι όμως ικανοποιητικό για να της δώσει την ασφάλεια που ήθελε. Οι γηπεδούχοι με τον Λο οδηγό πάτησαν το γκάζι κι έφυγαν νικητές από την έδρα τους με ένα μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι στην Ζενίτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Νέντοβιτς, Ζαμόσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεζ): Λο 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 8 (2), Ντελόου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Κουμάτζε 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα), Σίκμα 5, Μπλατ 8 (2), Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 9 (4/8 δίποντα).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ, Λόιντ 8 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν 18 (4), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, 5 Πόιθρες 6, Μίκι 10 (4/5 δίποντα)

Ομαδικά στατιστικά - Άλμπα: 18/33 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/21 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 22/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/7 βολές, 25 ριμπάουντ (21+4), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης, η Άλμπα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βιλερμπάν (24/2, 22:00) και η Ζενίτ θα υποδεχτεί τη Μπαρτσελόνα (25/2, 19:00).