Άλμπα Βερολίνου - Βιλερμπάν 67-71: Ζορίστηκε αλλά έκανε το 2/2 με πολύ καλό Αντετοκούνμπο

2021 /  -   (  / EUROKINISSI)
2021 / - ( / EUROKINISSI) PHOTO CREDITS: EUROKINISSI

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να είναι για ακόμα ένα ματς καλός, η Βιλερμπάν επικράτησε της Άλμπα στο Βερολίνο με 71-67 για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague και έκανε το 2/2 στη διοργάνωση.

Η Βιλερμπάν πήρε ακόμα μία σπουδαία νίκη στην φετινή EuroLeague, έκανε το 2/2 στη διοργάνωση και με πολύ καλό τον Κώστα Αντετοκούνμπο των 9 πόντων (3/3 δίποντα), επικράτησε της Άλμπα στο Βερολίνο με 71-67 για τη 2η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Γάλλοι ήταν για ακόμα ένα ματς ουσιαστικοί και παρά το γεγονός ότι δεν είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Άλμπα, πάτησε γκάζι, εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά και πήρε τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα ματς. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 24 πόντους ενώ για την Άλμπα ο Λο έκανε ό,τι μπορούσε με 22 πόντους.

Με πάρα πολλά εκατέρωθεν λάθη ξεκίνησε το ματς στο Βερολίνο με την Άλμπα να κάνει τέσσερα και την Βιλερμπάν έξι σε μόλις 5 λεπτά αγώνα. Και οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες και δεν βρήκαν ρυθμό στην επίθεση (4-7 το σκορ). Παρά το κακό μπάσκετ των πρώτων λεπτών, η Άλμπα βρήκε τον τρόπο και πήρε κεφάλι στο σκορ (11-7). Η Βιλερμπάν με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να ζεσταίνεται, ισοφάρισε άμεσα το ματς, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Η μικρή διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο έμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Βιλερμπάν να μην μπορεί να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας και την Άλμπα να πιέζει όσο μπορεί προκειμένου να μείνει κοντά στο σκορ (41-47). Η Βιλερμπάν είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει τα μικρά πράγματα σωστά, να συνεισφέρει τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Παρά το γεγονός ότι η Άλμπα πλησίασε προς το τέλος του ματς, οι Γάλλοι βρήκαν την υπομονή και την ηρεμία να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν χτίσει και να φτάσουν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Λεζκάνο, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 31-34, 43-49, 71-67

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 22 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα 14 (6/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 8, Ντελόου 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 2 (4 ριμπάουντ), Ολίντε 2 95 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 5, Ζούσμαν 6.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκομπό 13 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 24 (6/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Καχούντι 2, Λακόμπ 6, Γκιστ 2, Φαλ, Οσετκόβσκι 3, Χάουαρντ 4, Στραζέλ 8, Αντετοκούνμπο 9 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 τάπες).
Τ
α ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/37 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 13/15 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.
Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/31 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 11/12 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 20 λάθη, 7 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η πρώτη διαβολοβδομάδα στη EuroLeague έρχεται και η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Εφές (12/10, 21:00) καθώς επίσης και την Μακάμπι εντός έδρας στη Λιόν (14/10, 21:00). Απ' την άλλη η Άλμπα Βερολίνου κοντράρεται εντός έδρας με την Φενέρμπαχτσε (12/10, 21:00) καθώς επίσης και με τη Μπασκόνια (14/10, 21:00) εξίσου εντός έδρας.