Άλμπα - Ρεάλ Μαδρίτης 63-72: Διαφορά κλάσης στο Βερολίνο

Ο Ταβάρες στο εκτός έδρας παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με τον Παναθηναϊκό για την EuroLeague 2020/21
Ο Ταβάρες στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό EUROKINISSI

Αν και έκανε στο φινάλε τα εύκολα - δύσκολα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 72-63 της Άλμπα Βερολίνου και ανέβηκε στο 15-8 μετά από την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague (VIDEO).

Όλο και πιο δυναμικά στο παιχνίδι της τετράδας μπαίνει η Ρεάλ Μαδρίτης, που νίκησε το βράδυ της Παρασκευής (29/1) την Άλμπα στο Βερολίνο (72-63 για να ανέβει στο 15-8 και να ρίξει τους Γερμανούς στο 8-15 μετά από την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Με τους Πέιτον Σίβα - Νιλς Γκιφάι εκτός αγώνα, ο Αϊτο Ρενέσες στηρίχθηκε στον Τζέισον Γκρέιντζερ όμως ο Ουρουγουανός δεν ήταν σε καλή βραδιά (2 πόντοι από 1/10 σουτ, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ) κι ο Λουκ Σίκμα με τον Μπεν Λάμερς πάλευαν μόνοι. Ο Φαμπιάν Κοζέρ κι ο Έντι Ταβάρες ήταν οι κορυφαίοι της Ρεάλ, που δεν είχε τον ασθενή Λαπροβίτολα και τον τραυματία Κάρολ στη σύνθεσή της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι για ένα πεντάλεπτο ήταν το ματς στο πρώτο μέρος. Το 10-10 στο πέμπτο λεπτό μετατράπηκε στο 10-20 από ένα σερί των Μαδριλένων με τον Αμπάλντε να ηγείται και την περίοδο να κλείνει στο 14-22. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν στη ρακέτα, ο Ταβάρες κι ο Τόμπκινς τους κράτησαν σε απόσταση (21/32 στο 16') και το 30-40 στο ημίχρονο μάλλον κολάκευε την Άλμπα που είχε 7/23 δίποντα (!) και εννέα ριμπάουντ λιγότερα από τη Ρεάλ που ήταν πιο αποτελεσματική στη ρακέτα (12/19).

Αλοθέν, Κοζέρ και Ντεκ κράτησαν τους Ισπανούς μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (39-51 στο 27'), η Άλμπα πίεζε, έκανε ό,τι μπορούσε, όμως δεν είχε αρκετό ταλέντο για να διεκδικήσει το ματς, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-59 και τον Τζέισον Γκρέιντζερ να έχει 1/10 σουτ. Και όμως, οι Γερμανοί έκαναν τρομερό ξέσπασμα, Μάτισεκ και Λάμερς μείωσαν στο καλάθι (63-65), με τον Ταβάρες να αναντά με γκολ-φάουλ για το 63-68 και τον Κοζέρ να σκοράρει για το 63-70 που κλείδωσε τη νίκη για τη Ρεάλ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Μπισάνγκ, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Έρικσον 10 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7 (1), Φοντέκιο 5 (1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τίμαν 5 (1), Γκρέιντζερ 2 (1/10 σουτ, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σίκμα 16 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάμερς 1 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλντε 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τάιους, Αλοθέν 12 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2, Ταβάρες 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 2, Τόμπκινς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 13/39 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 7/7 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 22/34 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 10/13 βολές, 42 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 24η αγωνιστική η Άλμπα θα πάει στο Μόναχο για να παίξει με τη Μπάγερν (5/2 στις 21:30), ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (5/2 στις 22:00).