ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Άλμπα - Μπάγερν 72-90: Βαυαρική επέλαση στο Βερολίνο

Σαν σε προπόνηση η Μπάγερν, πέρασε πολύ εύκολα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με το επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου (9-31) να κρίνει από νωρίς την αναμέτρηση.

Σαρωτική... Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί η Μπάγερν της 9ης Οκτωβρίου 2020, η ομάδα που πέρασε σαν σίφουνας από το Βερολίνο κερδίζοντας με 90-72 την αναιμική Άλμπα του Αΐτο Ρενέσες.

Ο Αντρέα Τρινκέρι είδε πλουραλισμό στην επίθεση, ενέργεια στην άμυνα, είδε τους παίκτες του να ακολουθούν το πλάνο του, να "σβήνουν" παίκτες όπως ο Λο, ο Σίβα, ο Έρικσον κι ο Σίκμα, με αποτέλεσμα να πάρει μια πολύ εύκολη νίκη, την πρώτη της στη EuroLeague 2020/21.

Όσο αποτελεσματική ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο (27-21), τόσο αναποτελεσματική ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα. Η Μπάγερν έκανε μια διαστημική περίοδο, δέχθηκε εννέα και πέτυχε 31 πόντους, με αποτέλεσμα πρώτα να ισορροπήσει το ματς, στη συνέχεια να περάσει μπροστά και στο τέλος του πρώτου μέρους να χτίσει προβάδισμα 16 πόντων (36-52).

Ο Ρενέσες δεν έψαχνε σκορ, έψαχνε λύσεις στην άμυνα, δεν τις έβρισκε και δεν τις βρήκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το υπόλοιπο της αναμέτρησης να έχει πραγματικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ρότσα, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 36-52, 54-71, 72-90

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 4 (2/5 σουτ), Σίβα 5 (1/5 σουτ), Γκιφάι 5 (1), Μάτισεκ 3 (1), Νίκιτς, Ολίντε, Φοντέκιο 9 (1), Τίμαν 6, Γκρέιντζερ 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίκμα 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 7

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 14 (6/8 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρέι 5 (1), Τόμας 5, Ρέινολντς 12 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούτσιτς 14 (3/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 3 (1), Αμέιζ, Τσίπσερ 5 (1), Τζόνσον 5 (1), Σίσκο 6, Ραντόσεβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 17/33 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 16 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 3 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομάδικά στατιστικά της Μπάγερν: 26/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 11/17 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη