Άλμπα - Μπάγερν 65-82: Περίπατος στο Βερολίνο

LATO KLODIAN / EUROKINISSI

Άνετο πέρασμα από το Βερολίνο για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε της Άλμπα με 82-65 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ανέπτυξε διψήφια διαφορά και δεν κοίταξε ξανά πίσω επικρατώντας άνετα της Άλμπα με 82-65.

Πλουραλισμός στην επίθεση για τους νικητές με το σκορ να μοιράζεται σε Φρανσίσκο (14 πόντους), Μπράνκοβιτς (14 πόντους, 9 ριμπάουντ), Έντουαρντς (13 πόντους) και Ιμπάκα (11 πόντους). Από πλευράς Άλμπα ξεχώρισε ο Ματέο Σπανιόλο με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο 9-13 ανέβηκε η ομάδα του Λάσο, έπεσαν στο 4-18 οι γηπεδούχοι στην κατάταξη της EuroLeague.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 24-11 ξέφυγε με διψήφια διαφορά. Οι Βαυαροί έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 43-30, κρατώντας την Άλμπα πολύ χαμηλά στο σκορ με εξαιρετική άμυνα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διατήρησε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, ούσα σταθερά σε θέση οδηγού με το προβάδισμα να είναι άνω των δέκα πόντων. Μπράνκοβιτς, Έντουαρντς, Ιμπάκα και Φρανσίσκο αποτέλεσαν τους κύριους εκφραστές των επιθετικών ενεργειών της Μπάγερν, την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιρναν σκορ από τον Σπανιόλο.

Τα ηνία του ματς δεν έφυγαν ποτέ από τα χέρια των Βαυαρών. Η Άλμπα δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και η Μπάγερν έφτασε σε μία άνετη εκτός έδρας νίκη με 82-65 στο Βερολίνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Νίκολιτς, Ραντοΐκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεζ): Μπράουν 9 (8 ριμπάουντ), Πρόσιντα, Σπανιόλο 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέτζελ 13 (4 ριμπάουντ), Ντίλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ, Τόμας 10 (2 ριμπάουντ), Χέρμανσον 8, Κουμάτζι 2 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 8, Μπιν

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6 (2 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 14 (4 ριμπάουντ), Έντουαρντς 13 (3/9 τρίποντα), Γκίφαϊ 3, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 2, Μπολμάρο 4 (6 ριμπάουντ), Λούτσιτς, Ομπστ 9 (3/5 τρίποντα), Ιμπάκα 11 (5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 14 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπούκερ 6 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 20/47 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 16/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 19/43 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 5/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Άλμπα υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (25/1, 21:00), ενώ η Μπάγερν φιλοξενεί τη Βιλερμπάν (25/1, 21:30).