Άλμπα - Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-86: Βομβαρδισμός στο Βερολίνο

PHOTO CREDITS: MIKE KIREEV / NURPHOTO VIA AFP

Η Άλμπα έβαλε 15 τρίποντα στο Βερολίνο, για να λυγίσει με 91-86 την Μακάμπι, να ανέβει στις τέσσερις νίκες και να ρίξει τους Ισραηλινούς στο 7-5.

Τέταρτη νίκη σε 12 αγώνες για την Άλμπα, που επικράτησε με 91-86 της Μακάμπι το βράδυ της Πέμπτης (25/11) για την 12η αγωνιστική της EuroLeague. Με τον Μάρκους Έρικσον να βάζει 19 και αρκετούς να τον υποστηρίζουν άψογα, η ομάδα του Βερολίνου έπαιξε καλό μπάσκετ, έβαλε 15/29 τρίποντα, είχε 20 ασίστ και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Πισωγύρισμα για τη Μακάμπι που έπεσε στο 7-5, καθώς στηρίχθηκα σε τρεις παίκτες. Στον Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε ξανά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, στον Ντέρικ Γουίλιαμς και στον Άντε Ζίζιτς. Η ομάδα του Τελ Αβίβ κυνηγούσε συνεχώς, μπορούσε να κάνει την ανατροπή, της έλειψαν ένα-δύο σουτ και στο τέλος η ήττα έμοιαζε δίκαιη σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο μονομάχων.

Με 65% στο δίποντο και με 42% στο τρίποντο, η Άλμπα έκανε σπουδαία δουλειά στο πρώτο μέρος και όχι μόνο στην επίθεση. Είχε πλουραλισμό και 11 παίκτες να έχουν πετύχει τουλάχιστον ένα καλάθι, είχε καλή περιφερειακή άμυνα, είδε την Μακάμπι να εκτελεί με 25% από το τρίποντο, είδε και τον Γουίλμπεκιν να είναι ξανά σκιά του καλού εαυτού του.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα κράτησε την αντίπαλό της σε απόσταση (60-50 στο 26'), πριν ο Κουμάτζι κι ο Μπλατ κλείσουν την περίοδο στο +7 (65-58). Ο Γουίλμπεκιν είχε ανεβάσει απόδοση, οι γύρω του είχαν κατεβάσει, μέχρι το ματς να πάρει φωτιά στην τέταρτη περίοδο. Ζίζιτς, Καλέιρο και Νάναλι πίεσαν τους Γερμανούς, το 89-85 στα 51" έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς, όμως μέχρι εκεί τα κατάφερε η Μακάμπι που ηττήθηκε από μια ομάδα που άξιζε περισσότερο την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέντοβιτς, Γιόβτσιτς, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα 8 (4/4 δίποντα), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 19 (5), Μάτισεκ, Ολίντε 4, Κουμάτζι 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 6 (2), Σίκμα 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 6 (2), Ζούσμαν 8 (2), Λάμερς 4

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 3 (1), Καλέιρο 9 (1), Γουίλιαμς 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 10 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζίζιτς 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 19/32 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 8/8 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 20/36 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 13/14 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική η Άλμπα θα υποδεχθεί στο Βερολίνο την Αρμάνι Μιλάνο (3/12 στις 21:00), ενώ η Μακάμπι θα πάει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει την Ρεάλ (2/12 στις 21:45).