Άλμπα - Φενέρ 89-63: Διέσυραν τους Τούρκους στην επιστροφή του Ντε Κολό

Ο Ντανίλο Μπαρτέλ απέναντι στην Άλμπα
Ο Ντανίλο Μπαρτέλ απέναντι στην Άλμπα FENERBAHCE BEKO MEN'S BASKETBALL OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Άλμπα Βερολίνου είχε ένα εύκολο βράδυ, αφού διέσυρε τη Φενέρ, επικρατώντας με 89-63 και έφτασε τις πέντε συνολικά νίκες στη φετινή EuroLeague.

Ο Ντε Κολό μπορεί να επέστρεψε και πάλι μετά από περίπου ένα μήνα, όμως η Άλμπα ήταν τρομερή σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να διασύρει τη Φενέρ και να πάρει την πέμπτη νίκη της για φέτος στην EuroLeague με 89-63.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού πήγαιναν χέρι χέρι, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να πραγματοποιούν ένα ξέσπασμα και με πέντε σερί πόντους του Πέιτον Σίβα αλλά και ένα γκολ φάουλ του Τζέισον Γκρέιντζερ, ξέφυγαν με το μεγαλύτερο μέχρι εκείνο το σημείο προβάδισμα των εννέα πόντων (18-9). Η Φενέρ απάντησε με δικό της 5-0 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Άλμπα να είναι μπροστά στο σκορ (23-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άϊτο Ρενέσες μπήκε με την ίδια όρεξη και με καλάθια των Σίβα και Νίκιτς πήρε για πρώτη φορά μία διαφορά 15 πόντων (38-23). Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ήταν άστοχη έξω από τα 6,75 -είχαν 1/7 τρίποντα και οι δύο- με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει στα ίδια επίπεδα για το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Άλμπα πάτησε το γκάζι και πήρε για πρώτη φορά μία διαφορά 20 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να σκοράρουν έξω από τα 6,75 και να κολλάνε στους 35 πόντους για περίπου 2:30 αγωνιστικά λεπτά. Οι Γερμανοί ήταν απολαυστικοί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με τους Σίβα και Νίκιτς να είναι οι πρωταγωνιστές. Αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμη και στους 30 πόντους και τη Φενέρ να είναι απλός θεατής μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πίτεκ, Σεμίς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 44-27, 70-41, 89-63

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 10 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Σίβα 11 (4 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Γκιφάι 13 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντέλοου 2, Μάτισεκ 8, Σνάιντερ 3, Νίκιτς 10 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ολίντε 7 (4 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέιντζερ 8 (4 ασίστ), Σίκμα 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 2 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Βέστερμαν 6, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 13 (3/5 τρίποντα), Ντε Κολό 2 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πιερ 4 (4 ριμπάουντ), Μπαρτέλ 9 (3 ριμπάουντ), Βέσελι 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έντι 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), Ντίξον 3, Ουλανόβας 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 23/37 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 16/19 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 28 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 15/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Άλμπα θαταξιδέψει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (15/12, 20:00),ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα, η Φενέρ θα υποδεχθεί την Αρμάνι (15/12, 19:45).

Photo Credits: Fenerbahçe Beko Men's Basketball Official Twitter Account