Άλμπα - Ερυθρός Αστέρας 89-80: Νίκη για τους Γερμανούς που άντεξαν στην αντεπίθεση των Σέρβων

Ο Ματ Τόμας
Ο Ματ Τόμας JAN BUCHHOLZ/ALBA BERLIN

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε σπουδαία εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρους του παιχνιδιού, είδε τον Ερυθρό Αστέρα να επιστρέφει με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 89-80.

Η Άλμπα Βερολίνου κυριάρχησε στα περισσότερα λεπτά του παιχνιδιού κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, οι Σέρβοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Γερμανοί χαμογέλασαν στο φινάλε και πήραν μία σπουδαία νίκη με 89-80.

Γκαμπριέλε Πρόσιντα και Ματ Τόμας έκαναν τη διαφορά στο σκοράρισμα για τους Γερμανούς, την ώρα που η τριάδα Γκιεντράιτις, Σμαρτ και Ντος Σάντος κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στο 5-18 πλέον η Άλμπα, στο 9-14 ο Ερυθρός Αστέρας στην κατάταξη της EuroLeague.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, πριν γίνει καταιγιστική στο δεύτερο και κυριαρχήσει απόλυτα στο πρώτο μέρος του αγώνα. Το ματς δεν είχε υψηλό ρυθμό στην αρχή, με τους Γερμανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα απέναντι στους Σέρβους. Στην δεύτερη περίοδο η Άλμπα πάτησε το γκάζι και ξέφυγε σκοράροντας 33 πόντους. Η ομάδα του Βερολίνου σούταρε με 50% στο τρίποντο, με τον Πρόσιντα να ηγείται στο σκοράρισμα. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν πατούσε καλά στο παρκέ και το τρίποντο του Τόμπι στην εκπνοή του ημιχρόνου έριξε την διαφορά στους 15 (51-36).

Ματ Τόμας, Στέρλινγκ Μπράουν και Γιάνι Βέτζελ ανέλαβαν δράση επιθετικά στο δεύτερο μέρος και η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Το προβάδισμα των Γερμανών έφτασε στις παρυφές των 20 πόντων, ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε σφυγμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Ο Ντος Σάντος με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε στους πέντε πόντους και έβαλε τον Ερυθρό Αστέρα για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς. Ο Σμαρτ αστόχησε σε ένα κομβικό σουτ που θα έστελνε τη διαφορά στους δύο και στη συνέχεια ο Στέρλινγκ Μπράουν την ανέβασε με βολές στους επτά. Όλα πλέον είχαν κριθεί και η Άλμπα πανηγύρισε ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Ρόσι, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 51-36, 72-54, 89-80.

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλεζ): Μπράουν 12 (3 ριμπάουντ), Πρόσιντα 17 (2/5 τρίποντα), Σπανιόλο 5, Βέτζελ 11 (9 ριμπάουντ), Ντίλοου 4 (5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Τόμας 19 (5/9 τρίποντα), Χέρμανσον 7, Κουμάτζι 6 (5 ριμπάουντ), Τίμαν 2, Μπιν 6

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 14 (3 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς, Χάνγκα 10 (3 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς, Λάζιτς, Τόμπι 3, Μπολομπόι 9 (11 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7, Γκιεντράιτις 15 (6 ριμπάουντ), Γκίλεσπι 2, Ντος Σάντος 20 (2/5 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 21/23 βολές, 42 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/43 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 17/22 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Βαλένθια (30/1, 21:00), ενώ η Άλμπα πηγαίνει στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (30/1, 21:15).